Matteo Ricci – Jezuita v Číně přehled
Michela Fontana
Kniha líčí životní dobrodružství Mattea Ricciho (1552-1610) ctěného jako symbol prvního setkání Evropy a Číny. Tento jezuitský misionář jako první Evropan dlouhodobě pobýval v Říši středu. Oplýval nejen silnou osobností, ale také výjimečnou pamětí, ovládal dokonale čínskou řeč a stal se i prvním překladatelem děl klasického čínského kánonu do latiny, prvním zprostředkovatelem čínské kultury Západu. V této velmi důkladné biografii se autorce, uznávané historičce vědy, podařilo shrnout důležité peripetie nekonečné cesty, kterou Li Madou, jak je Ricci čínsky nazýván, v čínské zemi a kultuře na konci významné dynastie Ming podnikl. Portrét, který životopis načrtl, ukazuje energického, odvážného misionáře obdařeného silnou láskou k vědě a podivuhodnou intelektuální zvídavostí, díky níž pronikl do tajů konfuciánské filozofie, čínské mentality a zároveň významně přispěl k vývoji matematicko-astronomického poznání v tehdejším čínském světě. Na rozdíl od předchozích pokusů o Ricciho biografii tento životní příběh neglorifikuje hrdinu či světce, neupřednostňuje apoštola či vědce, nýbrž ukazuje Ricciho jako člověka, historické a lidské rozměry kolosálních výzev, kterým musel v Číně čelit. Možná nejzajímavějším objevem však bude, jak relevantní jsou Ricciho poznatky, které nám i dnes, navzdory dobovým předsudkům, umožňují osvětlení toho, co se děje v Číně současné.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2021 , DauphinOriginální název:
Un Gesuita Alla Corte Dei Ming, 2008
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Matteo Ricci – Jezuita v Číně. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Matteo Ricci – Jezuita v Číně v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 1x |
Velmi podrobný životopis vzdělaného a zvídavého jezuity, který se jako první evropský misionář v druhé půli 16. století plavil do Číny, aby se tam poučil o různých aspektech čínského života (včetně složitostí jazyka i náboženství), ale rovněž ovlivnil mnohá tamní vědní bádání, od matematiky, geometrie a kartografie až po astronomii. Také průběžně doplnil mapu světa.
Jeho dobrodružný život věnovaný vědě a cizí kultuře by posloužil jako inspirace pro skvělý barvitý román, nicméně tato životopisná kniha je odborná - popisná, s mnoha odkazy a ilustracemi. V závěru najdeme kratičký glosář, chronologický přehled čínských dynastií i záchytných bodů života Mattea Ricci. Rovněž přepis čínštiny do češtiny. Nicméně chybí přehled použité/doporučené literatury i rejstřík. Rovněž mapy cest jsou uvedeny jen mezi dobovými ilustracemi.
Pozn.: život jiného významného jezuitského misionáře, Giuseppa Castiglione, působícího téměř o sto let později na čínském císařském dvoře především jako malíř, je přiblížen v knize Ryby a draci (Undinė Radzevičiūtė)