Medárky přehled
Robert Ruark
Americký spisovateľ a novinár Robert Chester Ruark spracúval vo väčšine svojich románov autentické momenty zo života. V poslednom románe Medárky predstavil do umeleckej podoby predovšetkým skúsenosti z vlastnej novinárskej praxe, zážitky z ciest po Afrike a z vojenskej služby v námorníctve za druhej svetovej vojny. V románe prináša psychologickú sondu do života dosť úspešného spisovateľa a novinára Aleca Barra, ktorý za pracovné úspechy platí veľkú daň - dvoma stroskotanými manželstvami, nenaplnenou láskou, zákernou a nevyliečiteľnou chorobou. Ruark neustále kontrastuje hrdinove úspechy na literárnom poli s prehlbujúcou sa duševnou krízou a zhoršujúcim sa zdravotným stavom. Aleca Barra vykresľuje ako schopného a ambiciózneho muža, z ktorého však skomercionalizovaná americká spoločnosť vytvorila ,,cudziu postavu, ktorá patrí všetkým a vlastne nikomu". Ďalším kontrastom je rastúce materiálne bohatstvo hrdinu, no zároveň klesajúca schopnosť nadviazať s okolitým svetom skutočne tvorivý dialóg. Predstava, resp. obraz medára a medárok, ktorú Ruark premieta aj do názvu románu, má hlboký symbolický význam v rozporuplnom živote hlavného hrdinu. Aleca Barra a dnešné americké ženy síce stotožňuje s jazvecom medárom, no zároveň si uvedomuje, že sám život vzal na seba ponurú podobu zvieraťa. Život v americkej spoločnosti útočil a útočí človeku inštinktívne na slabiny a potom ho len tak z pasie zabíja. Ruarkov román je úprimnou umeleckou výpoveďou o autorovej profesii, o jeho generácii, ale aj - v širšom zmysle slova - o súčasnej konzumnej spoločnosti Spojených štátov.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1987 , SmenaOriginální název:
The Honey Badger, 1966
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Medárky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (65)
Nedoceněný autor a Medojedky, vydané až po jeho smrti.
Robert Ruark nepochybně čerpal ze svého bouřlivého života a přestože jeho román je obsáhlý, čte se skvěle, už proto, že obsahuje velké množství dialogů, které mu vdechují živočišnost.
Moje první vydání Medojedek je už hodně ohmatané a svědčí o tom, že patří do kategorie knih, ke kterým se často a ráda vracím.
Medojedky ji dobře znají – nudu z přepychu!
„Všichni se navzájem titulují miláčku, nebo slaďoušku. Jakákoliv emoce se musí povinně maskovat, a pak se zaplatí tisíce dolarů psychiatrovi …“
New York je exkluzivním místem pro život, těch dobře situovaných – k snídani Martini, k obědu Bloody Mary, večer whiskey, šampaňské teče proudem průběžně – peníze taky – a ty je potřeba vydělat!
Kruh se uzavírá,
on podvádí ji – ona podvádí jeho –
a oba tak zabíjí čas – a nudu!
Následkům, Alecu, neutečeš!
Myslíš, že máš vše?
Možná až příliš pozdě zjistíš, že jsi ztratil obzor – perspektivu – motivaci – svobodu!
Medojedky jsou pozapomenutou knížkou v mé knihovně, ležely tam dlouho, nepovšimnuty, přestože mají viditelně žlutý přebal, a taky listy mají už žlutavý nádech starého papíru, přesto, jakoby navzdory tomu, když jsem otevřela první stránku, dýchla na mě nikoliv vůně toho starého papíru, ale atmosféra! Ameriky 50-tých let. Retrospektivně jsem se s Alecem vrátila do let válečných, ovšem většinu času jsem strávila v letech po válce – v letech, s nimiž přišla prosperita a konzum (ne takový, jako dnes, ale už ho tam cítíš na sto honů) – cítíš atmosféru lehkomyslnosti a rozmařilosti, a rozmazlenosti (vyšších středních vrstev)… nevím co chci, ale když to chtějí ostatní …
Alec má luxusní byt, exkluzivní ženu, zdá se, že žije blahobytný život! Ale co takhle spokojený život?
Tak to ani náhodou! Tenhle životní styl totiž něco stojí!
Alec má nadání, má peníze, ale taky enormní spotřebu, která s sebou nese enormní tlak!
Tenhle svět opravdu není pro každýho!
Musíš ho zaplatit a věřte, že tady nejde ani tak o peníze!
Příběh Medojedek je příběhem částečně autobiografickým, poznáš to, zvlášť když víš, že je to Hemingwayův vrstevník – pan spisovatel a jeho alter ego Alec jsou totiž taktéž novináři, váleční veteráni, v duchu doby se létá s ostatními spisovateli na safari, protože, kdo neulovil ani jednoho lva, není am. spisovatelem, a tak vůbec mají obecně lovecké vášně … nejen, co se chudáků zvířat týká, ale taky krásných žen.
Ruark má (stejně jako Hemingway, ale taky třeba Fitzgerald) takový lehký hodně příjemný styl, který mě baví. Navzdory ne zrovna příjemné Alecově životní etapě /nevíš, jak naložit dál se svým životem/ příběh se čte hodně lehce /možná díky těm hektolitrům vypitého alkoholu, jako by ho obestřel takový bezstarostný opar/.
Jen pozor na tu pachuť, když se ten obláček rozplyne, a člověk vystřízliví!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Medárky v seznamech
v Právě čtených | 9x |
v Přečtených | 495x |
ve Čtenářské výzvě | 31x |
v Doporučených | 42x |
v Knihotéce | 316x |
v Chystám se číst | 161x |
v Chci si koupit | 14x |
v dalších seznamech | 1x |
Čiré potěšení, ponořit se do atmosféry této knihy, číst stránku za stránkou a nechat se unášet příběhem. Tak nadčasové. Litovala jsem jedině momentu, kdy to poslední stránkou skončilo.