Měšťané, umělci, řemeslníci: Výtvarná kultura v Telči a Slavonicích v době renesance přehled
Zdeňka Míchalová
Monografie zaměřená na Telč a Slavonice usiluje o plastický obraz uměleckého provozu ve vrchnostenských městech na počátku raného novověku a z různých úhlů sleduje především roli měšťanů při vzniku uměleckých děl. Měšťané byli objednavateli výzdobných programů sgrafitových fasád i nástěnných maleb v interiérech městských domů, vlastnili předměty z drahých kovů, pořizovali díla do kostelů a pro své rodiny dávali vytvářet náhrobníky a epitafy. V řadě těchto uměleckých a řemeslných zakázek se projevily proměny náboženské situace v 16. století, kdy díla vytvářená v kontextu reformace získávala odlišný význam od umění vzniklého v katolickém prostředí. V klíčovém období druhé poloviny 16. století lze v dochovaných dílech dokonce vysledovat stopy konfliktu mezi katolickou vrchností a měšťany náležícími k luterskému vyznání. Mezi obyvateli měst se také objevují přímo autoři zkoumaných uměleckých realizací. Na uměleckém provozu se podíleli italští stavitelé, rakouští kameníci i místní tvůrci, kteří společně představují pestrou společnost umělců a řemeslníků, jež spolu s objednavateli vtiskla renesanční Telči a Slavonicím nezaměnitelnou podobu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Měšťané, umělci, řemeslníci: Výtvarná kultura v Telči a Slavonicích v době renesance. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Měšťané, umělci, řemeslníci: Výtvarná kultura v Telči a Slavonicích v době renesance v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 1x |
Autorovy knížky
2020 | Měšťané, umělci, řemeslníci: Výtvarná kultura v Telči a Slavonicích v době renesance |
Objevila jsem ji úplně náhodou díky blogu Centra pro studium raného novověku Masarykovy Univerzity v Brně. Stejně jako vydavatelství Books & Pipes Publishing, v jejichž edici Maturandum začátkem letošního roku vyšla a které mě příjemně překvapilo svou nabídkou. Monografie zaměřená na umělecký život ve dvou vrchnostenských městech 16. století nechává čtenáře nahlédnout pod pokličku podob mecenátu, měšťanské reprezentace a konfesních aspektů uměleckých děl vytvořených pro měšťany v sakrálním i profánním prostoru. Zaujal mě především způsob výzkumu renesančního umění ve spojitosti s reformací, což je tradiční přístup v německých zemích, u nás příliš nevyužívaný. Skvělá je práce autorky s dochovanými písemnými prameny. Dalším překvapením pak bylo sdělení o existenci Bočkovy sbírky v Moravském zemském archivu v Brně. Potěšil také odkaz na práci Petra Hlaváčka věnované náboženské pluralitě v severozápadních Čechách v předbělohorské době. Příjemným překvapením pak bylo zjištění, že velkou část obrazové dokumentace pořídila sama autorka. Inspirativní, doporučuji!