Milan Rastislav Štefánik přehled

Milan Rastislav Štefánik
https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83724/bmid_m-r-stefanik-Y28-83724.jpg 5 7 7

Domorodci na Tahiti si na Milana Rastislava Štefánika spomínajú ako na človeka, ktorý sa rozprával s hviezdami. Správu o jeho smrti odmietli akceptovať: ten, čo sa dokáže pozerať Slnku rovno do očí, nemôže byť smrteľný. Jeho duša sa podľa nich vtelila do kmeňov stromov, kvetov lúk, prameňov riek... Každý kto sa ponorí do skúmania jeho života a diela, nemôže si nevšimnúť očividný nepomer medzi krátkou životnou púťou a všestranne sa rozvetvujúcim dielom, zasahujúcim do rôznorodých ľudských aktivít. Bol uznávaným hvezdárom, invenčým vynálezcom, vynikajúcim diplomatom, rešpekt vzbudzujúcim generálom. O tom všetkom rozpráva kniha Jána Juríčka, a to pútavo a sviežim jazykom. Súčasť knihy, malý album fotografií, je vlastne veľký a bohatý – obsahuje totiž dokumenty zo všetkých etáp Štefánikovho života i vznikajúce fotografie, ktorých autorom je sám Štefánik. Kniha je určená predovšetkým mladým ľuďom, veď v našej krátkej histórii vari niet viac človeka takého rozmeru a charakteru, ako bol Štefánik, a naša samozrejmá sloboda nie je vôbec samozrejmá a bez neho nemysliteľná.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Milan Rastislav Štefánik. Přihlašte se a napište ho.

guliver
26.07.2011 5 z 5

Niet takých veľkých a významných slov, ktoré by vyjadrili veľkosť a záslužnosť M. R. Štefánika na vzniku Československého štátu. Nebyť jeho, nebolo by možno ani Československa. Keby prežil, veľa vecí v politike by možno bolo inak. Vychádzam z jeho veľkého vplyvu duševného a intelektuálneho na množstvo osobností, ktoré vtedy boli v politike a v armádach významných štátov tohto sveta. Tieto slová sú preukázateľné. V. E. Orlando o ňom napísal:
"Jeho pevná viera, ktorá nikdy nepoznala nerozhodnosť v dobách neistoty, alebo slabosť pri neúspechu, bola absolútne čistá nielen v poňatí, ale aj v prostriedkoch."
Dnešok nás zamestnáva "egoizmom doby" tzv. individuálnych práv jednotlivca. Aké ušľachtilé, kruté, mocné aj bezmocné.
Všetci jednotlivci na Slovensku, ale aj v Čechách a na Morave by si mali uvedmoiť obrovský prínos Štefánika v našich národných dejinách. Otázku našich národov chápal v kontexte celoeurópskej politickej problematiky: "Slováci sa chcú zachrániť - nemôžu však počítať s tým, že budú uznaní, preto Slovensko je pre projekt zvaný Čs. štát veľmi dôležité, lebo bez neho by bolo Česko politicky, strategicky a geograficky slabé" - dokazujú, že vehementne hájil záujmy Slovákov a že nebol čechoslovakista.
Jeho neskoršie nezhody s Benešom a Masarykom to len potvrdzujú.
Aj preto, ako Slovák chápal, že spoločný štát je pre oba národy to najlepšie východisko. Navždy nás bude bolieť jeho strata.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Milan Rastislav Štefánik v seznamech