Mistr a Markétka přehled

Mistr a Markétka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2110/bmid_mistr-a-marketka-q88-2110.jpg 4 2862 2862

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj „příběh novodobého Fausta“ začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita), 1967

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mistr a Markétka. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (429)

taikatalvi
24.08.2024 5 z 5

To byla jízda! :D Milión postáv, niektoré s rôznymi menami, že som sa strácala ale aj tak to bolo super, bavilo ma to. Je to ťažšia kniha na čítanie, niektoré pasáže idú ľahšie, niekde musíte nasadiť plné sústredenie. Nebudem tvrdiť že som tú knihu pochopila, podľa mňa sa to úplne pochopiť ani nedá. Páčil sa mi veľmi štýl písania a to magično. Knihu si nechávam, možno sa k nej ešte vrátim a pochopím všetky roviny :)

Velekněžka
18.08.2024 5 z 5

S podivuhodně ďábelskou lehkostí žongluje Bulgakov se svými pálivými tématy a jistě se shora nadmíru baví, jak s nimi čtenář dole naloží :-)
…a zdvižený Wolandův prst prý zůstává nad Moskvou viditelný dodnes…

Padrn
08.08.2024 5 z 5

Tři hlavní postavy románu Mistr a Markétka?
- První část románu rozehrává děj zejména ve světle bohatě zastoupené satiry. Ta není primárně politická, i když výsměch dobové společnosti v ní najdeme určitě také. Dá se však říct, že směřuje na každého jednotlivce, aby si sáhnul do vlastního svědomí. Kolik z nás by se ctí obstálo, kdyby si nás vzali na mušku ďáblovi společníci z románu – Kravinkin a Kocomour. K románu jsem přistupoval s velkým očekáváním, a tak mě občas překvapila trochu křečovitá snaha o humornost. Nemohu posoudit, zda se na určitém nedostatku lehkosti podepsal překlad (četl jsem v překladu Libora Dvořáka), ale některé pasáže snažící se o grotesknost mi připadaly, jako by k tomu autora někdo vybídl.
- Biblické téma není prvořadě zaměřené na Ježíše (Ješua Ha-Nocri zde vystupuje především jako lékař, potulný filozof a dobrý člověk, snad jen s lehkým přesahem za hranice reálna), ale točí se hlavně okolo Piláta. Ten se s Ježíšem setkává a odsuzuje jej k popravě, ale setkání na něm nechává nesmazatelnou stopu. K líčení biblických událostí si Bulgakov nechává rozvázané ruce pro vlastní autorskou představivost.
- Celkově se dá říct, že Bulgakov má určitou slabost pro velké osobnosti. Kromě Piláta tak nevyznívá zcela negativně ani mág-maestro-ďábel Woland. O obou se dá říct, že soudí sice přísně, někdy krutě, ale ne zcela nepochopitelně. U Piláta je rozpoznána jako největší chyba zbabělost. Nevzepře se Ježíšovu odsouzení, ale děje se tak v situaci, kdy by mu jakožto římskému prokurátorovi hrozilo obvinění z obhajoby vystoupení interpretovatelného jako proti-císařské. Proto i autorův soud nad ním vyznívá smířlivě. V případě ďábla bychom mohli být snad ještě přísnější a nenašli bychom případ, kdy by potrestal někoho bez příčiny. Naopak, s Markétou si zahraje sice drsnou, ale čestnou hru, a ve výsledku tak zde nakonec ďábel vyznívá jako mocný pán vládnoucí temným silám, ale také spravedlivý soudce.
- Třetí velkou postavou románu, u které nepřehlédneme obdiv k velké osobnosti, je samotná Markéta. Je to žena, která možná není čistá jako lilie, ale pro milovaného člověka (a lze i zobecnit – pro dobrý cíl) dokáže projít jako královna ve velkém stylu zkouškou, kterou by nejspíš žádná lilie nepřečkala.
- Zdá se, že to je poselství, které nám z těžké doby leninsko-stalinského Ruska zanechává Bulgakov. Autor, jehož sourozenci coby bývalí bělogvardějci museli žít v emigraci a nikdy je nesměl navštívit, ale který se také pro své dílo (nikoliv pro politické postoje) těšil určité přízni samotného Stalina.

Knižní novinky (36. týden)

01.09.2019

Viewegh, Škvorecký a další eknihy zdarma ke stažení (3. díl)

08.04.2019

Knižní novinky (4. týden)

17.01.2019

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Ničeho se nebojím, protože jsem mnoho zkusil. Příliš dlouho mě zastrašovali, takže už se ničeho nelekám.

Ocenění knihy (1)

2021 - Audiokniha roku (Nejlepší kniha – vícehlasá četba)

Kniha Mistr a Markétka v seznamech

v Právě čtených113x