Mnoho hlasů, jedna víra přehled
Felix Porsch
Dvacet sedm knih spojených v novozákonním kánonu tvoří základní písemný dokument a trvalé měřítko křesťanské víry. Co se dnešnímu čtenáři předkládá jako jedna kniha (Nový zákon), je však ve skutečnosti sbírka nejen literárně, nýbrž i teologicky velmi různorodých knih. V díle Mnoho hlasů – jedna víra líčí Felix Porsch hlavní rysy teologického a christologického vývoje Nového zákona a všímá si zvláštností jednotlivých stadií tradice i novozákonních knih. Významná část Porschovy práce je věnována podstatě a ústředním tématům pavlovské teologie a jejímu dalšímu vývoji v popavlovské době. Tento úvod do Nového zákona nechce nahrazovat známé vědecké teologie. Jeho cílem je umožnit také neodborníkům srozumitelný a vědecky zodpovědný přístup k bohatství novozákonních knih... celý text
Literatura faktu Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1993 , KalichOriginální název:
Viele Stimmen - ein Glaube: Anfänge, Entfaltung und Grundzüge neutestamentlicher Theologie, 1982
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mnoho hlasů, jedna víra. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mnoho hlasů, jedna víra v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Knihotéce | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
Štítky knihy
teologie exegeze Bible Nový zákon
V anotaci se píše, že cílem knihy je umožnit srozumitelný a vědecky zodpovědný přístup i neodborníkům. Jako novozákonní neodborník to ale nemůžu úplně potvrdit. Kniha je (zdá se mi být) mnohem víc učebnicí než popularizační příručkou a nečetla se mi úplně snadno. K tomu zřejmě přispělo i množství odkazů na konkrétní biblické verše, které jsou sice užitečné, ale rozbíjejí plynulost čtení.
Přesto jsem si nestěžoval, publikace má v mých očích rozhodně víc kladů než záporů. Především je tematicky přehledná a ucelená, vše důležité představuje a nic podstatného nevynechává. Můj pocit jisté nemastnosti-neslanosti je tedy zřejmě dán tím, že jsem si v nedávné době četl o evangeliích v podání kardinála Ratzingera (a v trochu dávnější době o Pavlovi z Tarsu v monografii profesorky Ryškové) a můžu tak Porsche přímo porovnat s díly, které dokážou nejen užitečně informovat, ale také nadchnout a strhnout.