Modrý zázrak přehled
Frauke Bagusche
Podtitul: Proč moře v noci světélkuje, ryby v něm zpívají a nás nekonečně fascinuje. Pohled do tajuplného světa pod mořskou hladinou. Pod vodou se dějí úžasné věci: moře v noci podivuhodně září a světélkuje, ty nejmenší organismy tvořící plankton ovlivňují celý koloběh života nejen pod hladinou a ryby nejsou vůbec němé, naopak navzájem pěkně nahlas komunikují. Mořská bioložka Frauke Baguscheová vypráví fascinující příběhy těch nejmenších i největších tvorů na naší planetě, vysvětluje, kde má původ ona charakteristická vůně, která nás doprovází při procházkách po pláži, a proč na nás moře tak silně působí a ovlivňuje nás i celou Zemi. Přestože oceány pokrývají dvě třetiny naší planety a tvoří tak největší ekosystém na Zemi, o tom, co se v nich děje, toho zatím víme jen překvapivě málo. Nedlužíme jim za nic menšího než za vlastní život, neboť kyslík pro každý náš druhý nádech pochází z mořských mikrořas - a je jedno, jestli dýcháte vzduch v Brně, Praze nebo třeba Boce Kotorské. Moře, jeho teplé a studené proudy, řasy podílející se na formování mraků a mořský cyklus odpařování zásadně ovlivňují také podnebí u nás. Získáváme z něj rovněž jídlo, poskytuje nám ochranu a nabízí pracovní místa i atraktivní lokality, kde můžeme strávit dovolenou. Šumění vln, mořský vánek a široširá rozlehlost, to vše nás uklidňuje i inspiruje. Ale teprve když se do mořských hlubin ponoříme, zažijeme na vlastní kůži svůj "modrý zázrak", protože pod mořskou hladinou to překypuje životem. Ten barevný, neustále se proměňující svět vás naprosto okouzlí. „V této knize bych se s vámi chtěla podělit o svou fascinaci mořem a vydat se na pouť životním prostorem, o němž toho víme vlastně příliš málo, ale kterému svou každodenní činností stále více škodíme. Společně však můžeme napomoct tomu, aby se moře zotavilo - a možná tak po sobě zanecháme svět obyvatelný i pro budoucí generace. Ponořte se tedy do fascinujícího světa moří a oceánů! - Frauke Baguscheová... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: 2020 , KazdaOriginální název:
Das blaue Wunder, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Modrý zázrak. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (11)
Kniha plná informací, sazba nepohodlná - špatně se rozevírá, text vysázen do okrajů. Obrázky kvůli ceně shromážděny u sebe, následně odkazy na ně, chaoticky. Textově se mi kniha líbila, i když těch informací je tam opravdu hodně a kniha klame tělem, je úsporná a vyvolávala dojem, že bude rychle přečtená. Obsahuje plno zajímavostí ze světa zvířat, následky filmů Čelisti nebo Hledá se Nemo. A poslední kapitola je značně pesimisticko-realistická co se týká plundrování moře (při rybolovu se vyloví i značné množství organismů, které se vyhodí). Moře je obrovské, ale mnohé struktury jsou miliony let staré a lidé jsou je schopny zničit během pár minut.
Nějaká ukázka z knihy: pp67 "Příběh odehrávající se podle zákonů přírody by vypadal asi takhle: Nemova matka se stane kořistí dravce a zanechá po sobě vdovce a osiřelé mládě. Otec se poté začne přeměňovat v samici a Nemo současně s nim, tedy lépe řečeno s ní začne pohlavně dospívat. Jelikož je jediným samečkem schopným rozmnožování široko daleko, páří se spolu se svým vlastním otcem a přivedou na svět incestní potomstvo. Zahyne-li Nemova partnerka, která byla kdysi jeho otcem, změní pohlaví i Nemo a hledá si nového partnera... "
Moc pěkná knížka - vede k zamyšlení nad současnou situací s plasty v mořích a oceánech... knížka nádherně přibližuje rozmanitost života v oceánech... autorka má nenásilný styl psaní a člověk se s lehkostí začte do jejích slov.
Související novinky (1)
Knižní novinky (15. týden)
05.04.2020
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Modrý zázrak v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 26x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 58x |
v Chystám se číst | 37x |
v Chci si koupit | 7x |
Frauke Baguscheová je brilantní mořská bioložka a silná osobnost, která k popularizaci vědy přistupuje po svém, mimo jiné se specifickým humorem a obzvláštní slabostí pro chemii (a kreslené filmy). Jakmile si na to zvyknete, dostanete výživnou faktografickou polévku doplněnou informacemi z výzkumů posledních let.
Čekala jsem, že Modrý zázrak bude obecně o oceánu jako ekosystému, autorka se však věnuje hlavně životu v něm (až na dvě rostlinné výjimky zvířectvu). Potěšilo mě, že se nezabývá jen tzv. charismatickou megafaunou, jako jsou velryby, vydry mořské či delfíni; místo si najde rovněž pro sumýše, větevníky (vytvářející korály), bathynomy (hlubokomořské příbuzné stínky) či houbovce. Je pozoruhodné, kolik tvorů z nejrůznějších taxonů dokázala představit, a to rozhodně nikoli povrchně. Nikdy se neomezuje na morfologický popis, vedle něj nabízí zajímavosti o chování a kognici, což je (alespoň pro mě) boží.
Kupříkladu pyskouni čistí ostatní ryby od parazitů tím pečlivěji, kolik dalších ryb je sleduje. :) Korýš strašek paví vidí sto tisíc barev a denní kanicové s nočními murénami vytvářejí lovecké tandemy, v nichž se tyto dva nepříbuzné druhy vzájemně rozeznávají jako jedinci.
Poslední oddíl knihy popularizuje alarmující čísla z oblasti ochrany oceánů: komerční rybolov za 30 let zabil 7 milionů delfínů; 1/3 korálů je poničena (a ochranáři je mj. lepí vteřinovým lepidlem), 1/3 nenávratně zničena a pouze 1/3 zatím zůstává neporušena pro oněch 25 % druhů mořských ryb, které na ní závisejí; 93 % populací ryb nedokáže (nebo dokáže jen tak tak) obnovit svůj stav při současném intenzivním výlovu...
Nedivím se, že autor románu Čelisti se, zděšen dopadem své knihy, zapojil do ochrany žraloků. Mě ale nejvíc rozbila kapitolka o partnerském životě humrů; těch samých humrů, kteří jsou kvůli lidské mlsotě vařeni zaživa.
Byť se knížka čte poněkud pomaleji (a, soudě i podle ostatních komentářů, místy s těžkostí na duši), každým coulem stojí zato. Špatně vybraná fotografická příloha mi vlastně ani tak nevadila, klidně jsem si všechny ty desítky (stovky?) organismů vyhledala na internetu; jelikož autorka často uvádí názvy latinské nebo anglické (a skvělý překladatel někdy ponechává německé), nebyla to taková potíž. :) Pouze vazba knihy, kvůli níž ji čtenář jen obtížně drží otevřenou, se vážně nepovedla, ale což.