Mossad - Izraelské tajné války přehled
Ian Black , Benny Morris
Stát Izrael budí již od svého dramatického vzniku v roce 1948 obrovskou pozornost, která je čas od času oživována neméně dramatickými a bouřlivými událostmi. Po první arabsko-izraelské válce v letech 1948–49 následovala tzv. Suezská válka v roce 1956, Šestidenní válka v roce 1967 a Jomkippurská válka v roce 1973 a také izraelská invaze do Libanonu v roce 1982 a první palestinská Intifáda od roku 1987. Následovalo ještě mnoho dalších dnes již legendárních historických momentů. Je skutečně až s podivem, kolik se toho za posledních šedesát let událo okolo malé země jménem Izrael. Vzrušující a nedílnou součástí izraelských dějin byl a dodnes je rovněž nemilosrdný zákulisní boj izraelských tajných služeb. Právě ty izraelské si oprávněně vydobyly po celém světě reputaci obávaného a efektivního nástroje v boji proti (nejen) arabským teroristickým skupinám. Jednu ze slavných epizod jejich existence nám připomíná kontroverzní snímek kultovního režiséra Stevena Spielberga nazvaný zcela prostě M... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2011 , JotaOriginální název:
Israel's Secret Wars, 1991
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mossad - Izraelské tajné války. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
Trochu složité čtení, přestože o této oblasti mám docela přehled. Trochu jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a do jaké patří organizace. Jak uvedl @saxofonista, hodily by se nějaké vysvětlivky ke zkratkám. Díky knize jsem si udělala jasněji v izraelské historii.
Samotný obsah je fakticky asi v pořádku, respektive čtenář musí autorům věřit. Nenarazil jsem na nějaké hrubší nesrovnalosti, i když nedávno se objevily "zaručené zprávy" o tom, že se začátkem Šestidenní války to bylo trochu jinak, založené na jakémsi výroku Moše Dajana, který je ale nutné brát s rezervou, protože od něj mohlo jít o určitý alibismus, aby nevypadal jako takový packal, ale aby to vypadalo, že to nezvoral, ale že to tak blbě udělal schválně.
Co je ale nepříjemné, je kompozice, která je občas matoucí. Jistě, vše souvisí se vším, takže nelze očekávat plynule chronologickou souvislou linii děje, ale občas to dělá dojem, že autoři měli k dispozici hotové jednotlivé články, které poskládali do kapitol, které pak časově skákají tam i zpět, takže se pak obtížněji orientuje v čase.
A pak je tu ještě jeden problém, který je někdy způsoben asi přímo autory, někdy překladem (obecně dost nedobrým). Jde hlavně o nedůslednost v užití názvů jednotlivých zpravodajských služeb či jiných organizací. Nejsem v tom úplný laik, ale přesto mě mátlo, že jsou během textu střídavě používány různé termíny a zkratky pro to samé. Dost dobře vím, co je Mossad, Šin Bet (aka Šabak) nebo Aman. Ale s rozepsanými názvy, ještě v češtině (např. Hlavní bezpečnostní služba), mě autoři a překladatelé ze začátku dost mátli, než jsem si to po asi čtvrtině knihy konečně zažil. Zmatku ještě napomáhá to, že se autoři/překladatelé neobtěžovali při prvním výskytu vypsat ta synonyma do závorky, aby to bylo hned jasné. Čtenář si pak musí to přiřazení odvozovat z kontextu, což je dost matoucí. Nemluvě o tom, že by asi bylo v takové non-fiction publikaci vhodné dát abecední seznam základních pojmů a jejich synonym do nějakého úvodu. A vzhledem k tomu, že od vzniku ozbrojených složek a výzvědných služeb docházelo k jejich štěpení, reorganizaci a přejmenovávání, byl by vhodný i nějaký graf, který by to přehledně znázorňoval, protože rekonstruovat si tyto změny podle nesouvislého vyprávění je také poměrně obtížné. Kdybych nebyl už předem v této oblasti předběžně vzdělán z jiné literatury, asi bych se v knize ztratil.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mossad - Izraelské tajné války v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 52x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 65x |
v Chystám se číst | 34x |
v Chci si koupit | 12x |
v dalších seznamech | 1x |
Plně se podepisuji pod recenzi Jadrana. Kniha špatná není a spoustu velmi zajímavých informací vám jistě poskytne, ale s knihou Mosad: nejslavnější operace izraelské tajné služby od Michaela Bar Zohara a Nissima Mishala se nedá srovnat. Četl jsem obě dvě a nelituji, ale pokud bych měl dát osobní doporučení jen jedné z nich, pak by tajné války prohrály právě o ty dvě chybějící hvězdy.