Museli jsme odejít: Strastiplné příběhy deseti německých žen o útěku, odsunu a přesídlení přehled
Viktoria Schwenger
Konec druhé světové války znamenal začátek velké tragédie pro německé obyvatele ztracených území na východě, jež tam žili po staletí: nejprve útěk a vyhnání a později přesídlení, a především bolestnou ztrátu vlasti svých předků. Odhaduje se, že se na náročnou a nebezpečnou cestu na Západ vydalo dvanáct milionů lidí, především žen, dětí a starců, aby unikli krutostem vítězů, jež se nyní mstili německému civilnímu obyvatelstvu za zločiny spáchané wehrmachtem v jejich zemích. Po evakuacích z rozbombardovaných měst bylo třeba uprchlíky přijmout, postarat se o ně a integrovat je do společnosti. Tito lidé často neměli nic víc než batoh na zádech, roztrhané oblečení a rozedrané boty. Přišli o všechno - o svůj majetek, mnohdy o rodinu a přátele, o svou milovanou vlast. Nezbylo jim nic a museli se spoléhat na pomoc lidí na Západě, kteří je ne vždy vítali s otevřenou náručí, často tomu bylo spíš naopak. Mnozí možná zpočátku doufali, že se budou moci vrátit domů, ale tato naděje rychle skončila. Spojenci jim brzy dali jasně najevo, že tento návrat zůstane pouhým snem. Deset žen, kterým je kolem devadesáti let, svěřilo autorce své příběhy týkající se těchto událostí. Tehdy se ještě jednalo o dívky nebo mladé ženy, většinou zcela závislé na síle a odvaze svých matek nebo prarodičů, kteří dnes už nežijí.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2024 , VíkendOriginální název:
Fort, nichts wie fort: Zeitzeuginnen berichten von Flucht und Vertreibung, 2020
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Museli jsme odejít: Strastiplné příběhy deseti německých žen o útěku, odsunu a přesídlení. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Knihu rozhodně doporučuji k přečtení.
Civilisté trpí na obou stranách tábora. A ve spojení s druhou světovou válkou a Němci si často poklepáváme ramena s tím, že si to přeci zasloužili všichni Němci do jednoho. Toto zjednodušování a kladení kolektivní viny však tvoří další zlo. A to zlo je velice pěkně popsané v této knížce, kterou přečtete klidně i na jedno posezení. Zlo, které najednou netvořili Němci, ale Poláci, Češi, Rusové, a někdy i Američané.
Vyprávění německých žen, kterým se obrátila role ke konci 2. světové války, kdy se lidé změnili a kdy možná dnes soudí tuto dobu mírným způsobem, Ale také jedna paní přiznává, že žili sice v souladu s českým obyvatelstvem, ale přeci tam trochu byla pánovitost, ale po válce jim to lidí vrátili. Jinak mě tam zarazila jedna poznámka škoda, že se tady nevysvětluje , jaký byl rozdíl mezi říšským a sudetským němcem.
Související novinky (1)
Příliš pozdě, Někdo jako ty a další knižní novinky (26. týden)
23.06.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Museli jsme odejít: Strastiplné příběhy deseti německých žen o útěku, odsunu a přesídlení v seznamech
v Přečtených | 9x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 35x |
v Chci si koupit | 7x |
Štítky knihy
útěk uprchlíci poválečná doba osudy žen poválečné odsuny Němců konec války životní příběhyAutorovy knížky
2024 | Museli jsme odejít: Strastiplné příběhy deseti německých žen o útěku, odsunu a přesídlení |
Je zajímavé si přečíst o odsunu německého obyvatelstva z pohledu německých žen, protože ony to jistě mnohdy viděly jinak, než Češi nebo Poláci. Nejzajímavější byl ale příběh Norky, která doplatila na sňatek s Němcem.