Musím jít odvážně vpřed! - Tragický osud bojovníka Petra Křivky přehled
Miroslav Kasáček , Luděk Navara
Hrdina prvního, druhého i třetího odboje, později „vězeň z Cejlu“ Když se Petr Křivka dozvěděl, že bude popraven, přál si být zastřelen. Jak se na vojáka sluší. Byl totiž bojovníkem celý život; po první světové válce se jako dobrovolník účastnil bojů o Slovensko za vznikající republiku, v době nacistické okupace se zapojuje do odboje a za dramatických okolností utíká z protektorátu. V Anglii působil v ochrance prezidenta Beneše. Když po komunistickém převratu v únoru 1948 začal plánovat další odboj, stal se obětí grandiózní provokace agentů tajné policie, kteří za pomoci volavčích sítí dostali do vězení téměř dvě stovky svobodně smýšlejících lidí, dva muže na popraviště a jednoho dohnali k sebevraždě. Petr Křivka se stal jedním ze dvou popravených. Navzdory svému přání byl oběšen dne 21. července 1951 v Brně na Cejlu. Publikaci doprovází množství dobových dokumentů, archiválií a fotografií, které dosud nebyly publikovány. Kniha vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Academia.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Musím jít odvážně vpřed! - Tragický osud bojovníka Petra Křivky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Související novinky (1)
Knižní novinky (41. týden)
06.10.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Musím jít odvážně vpřed! - Tragický osud bojovníka Petra Křivky v seznamech
v Přečtených | 6x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 5x |
Štítky knihy
20. století Česko, Česká republika Československo politické soudní procesy totalitní režimy zločiny komunismu protifašistický odboj legionáři třetí odboj (protikomunistický, 1948-1989)
Od Navary a Kasáčka jsem četl většinou zajímavější a lepší knihy, přesto i publikaci o Petru Křivkovi hodnotím kladně. Křivka, účastník druhého domácího i zahraničního odboje (po úspěšném útěku z vrátnice věznice v Kounicových kolejích v roce 1940 se mu podařilo ilegální odejít do zahraniční armády) se po únoru 1948 chtěl zapojit do protikomunistické rezistence, avšak bohužel narazil na provokatéry Státní bezpečnosti. Jediným úspěchem lidí okolo Petra Křivky (patřil mezi ně i známý sportovec J. Koreis) bylo zničení kádrových materiálů Jiřím Blatným a účast na několika úspěšných přechodech na Západ. Zaujala mě informace o Marii Lencové (rodačka z Horních Otaslavic), což byla dcera známého komunisty Julia Choráze-Volka. Jako příslušnice StB prováděla nevybíravé výslechy, dokonce mučila vyslýchané osoby. V roce 1951 byla ze služeb StB propuštěna.