Muži z bronzu přehled

Muži z bronzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12474/bmid_muzi-z-bronzu-1Tk-12474.jpg 4 19 19

Píše se rok 526 před naším letopočtem a historie starého Egypta vstupuje do posledního tragického dějství. V tisícileté říši faraonů, před níž se kdysi třásla polovina světa, se šíří úpadek. Král Ahmose sice stále třímá otěže vlády pevně v rukou, avšak pro perského vládce je úrodné údolí Nilu příliš velkým lákadlem... Na východní hranici zatím vládne klid, jen v troskách města Leontopole si rozbila ležení tlupa pouštních lupičů. A protože si faraon nemůže dovolit jakékoli nepokoje v tak citlivé oblasti, vyšle za nájezdníky skupinu nejobávanějších zabijáků, jimž velí nelítostný Hasdrabal Barka. Bezvýznamná pohraniční šarvátka s výbojnými beduíny ovšem Barku navede na stopu mnohem úctyhodnějších protivníků. Dozví se o zradě, kterou ve staroslavné Memfidě zosnoval velitel tamní vojenské posádky Fanés: společně se svými řeckými žoldnéři, skutečnými muži z bronzu, přeběhl k Peršanům. Situace si žádá rázné činy, a tak u města Pelusia dojde k nejkrvavější bitvě v dějinách Egypta. Barka musí nejen chránit faraonovy državy, ale zároveň stane před nesnadným rozhodnutím: buď zvolí čestnou smrt v boji a následnou slávu, anebo dlouhý život v zapomnění...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Domino
Originální název:

Men of bronze, 2005


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Muži z bronzu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

čef
30.04.2016 5 z 5

Autor je odborník na starověkou historii dějin Blízkého východu a to je pro jeho knihy podstatné. I v této knize se dozvíme mnoho z dějin Persie a Egypta z konce 26. dynastie. Vše je popsáno stravitelným stylem a tak si jako hoplíté nebo hrdinní Medžajové můžeme alespoň v duchu trochu zabojovat.

braunerova
23.05.2015 2 z 5

Po výborném románu Ve stínu králů o Memnónovi Rhodském jsem se na tuto knihu moc těšil. O to větší bylo zklamání, jde o dobrodružný román pro mládež, navíc průměrné kvality. Superhrdina a zabiják s dobrým srdcem Barca bojuje proti řeckému padouchovi Fanovi (mimochodem prakticky všichni egyptští Řekové byli podle autora lumpové a zrádci). Je znát, že je to autorova prvotina:
"Vládu v něm převzala Šelma, která velela k neodkladnému úderu. V uličce se zaleskla jeho čepel, ťala napravo nalevo a kamenné dláždění zkropil krvavý déšť. Tři zabijáci padli hned, čtvrtý se žalostně klátil pryč, dlaně si přitom tiskl k rozpáranému břichu, odkud se mu draly kluzké vnitřnosti."
nebo
"Setnachtovo chřípí se vztekle zachvělo, vezír divoce vycenil zuby a zvířecky zavrčel: Ty nicko! Drnohryze! Vládce tě ze záhadných důvodů zahrnul přízní, ale dlouho se z ní těšit nebudeš. Protentokrát tvé hanebné chování prominu, ale nadejde den, kdy tě přede mnou nikdo neochrání!"
Nechybí sice doslov, mapky a rozsáhlý glosář, v něm jsou ale zařazeny i fiktivní postavy, čímž zcela postrádá smysl.
Vzpoura v Memfidě je výplodem autorovi fantazie. Skutečný Fanés (Phanes of Halicarnassus) byl podle dějepisce Herodota moudrý velitel a statečný voják, který upadl ve faraonovu nemilost a proto odešel k Peršanům. Faraon Ahmose za ním vyslal jakéhosi eunucha s úkolem ho zavraždit. Před bitvou u Pelusia pak řečtí žoldnéři, aby potrestali jeho zradu, zabili jeho syny a pili jejich krev smíchanou s vínem.


Richie1
18.01.2015 3 z 5

Solidní historický román z období pozdní egyptské říše (poslední roky sajské dynastie). Příběh je zpracován na pozadí skutečných událostí, ale protože o tomto období zase není dostatečné množství historických záznamů, měl autor volné pole působnosti při vytváření děje románu. Nenarazil jsem na nějaké zásadní nesrovnalosti co se týče historické hodnověrnosti. Snad jen zmínka o chetitském vyslanci mě udivila, protože v té době už chetitská říše dávno neexistovala.
Vzhledem k autorově prvotině jsem narazil na pár chybiček v popisu děje (např. Barka se vydá do města ozbrojen jen dýkou, ale o stránku později používá pochvu s mečem ... uprostřed noci mu horký vzduch "spaluje plíce" aj.). Také některé popisy bojů jsou občas trochu naivní (useknutí hlavy štítem ?!), nicméně vylíčení bitvy u Pelusie se mi docela líbilo. Trochu mi vadilo, jak všichni bojovníci neustále "vrčeli" a při každé činnosti všem "stékaly prameny potu" - tohle bylo opakováno každou chvíli.
Celkově je ale můj dojem z knihy příznivý, autor si dal práci s nastudováním příslušných historických souvislostí a romanticko-dobrodružný příběh slušně spojil s historickými reáliemi. 60 %

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Muži z bronzu v seznamech

v Přečtených25x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst2x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Scott Oden
americká, 1967
2011  74%Káhirský Lev
2006  76%Muži z bronzu
2007  83%Ve stínu králů