Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 přehled
Jindřich Marek
Přestože dnešní Armáda ČR za zrod československého výsadkového vojska považuje oficiálně datum 1. října 1947, kdy byl v Zákupech u České Lípy pod velením majora Oldřicha Taláška vytvořen Pěší prapor 71 „Československých parašutistů“, bojové tradice našich výsadkářů jsou však mnohem starší a bohatší a jejich prehistorie sahá dokonce až k čs. legionářům v Itálii, světovému rekordmanovi v seskoku padákem svéráznému por. Ludvíkovi Pavlovskému a „skokanským věžím“, na kterých v 30. letech demonstrovali v době ohrožení demokratického Československa nacistickým Německem svou odvahu tisíce mladých lidí. Jména Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše jsou potom nejvýraznějšími symboly československých parašutistů, vycvičených v letech 1941–1945 ve Velké Británii. Poněkud se však zapomíná na významný fakt, že tímto výcvikem na britském letišti Ringway u Manchesteru v letech 2. světové války prošlo v tomto období na 500 československých vojáků! Jde o řadu zajímavých osobností a osudů, byť nejsou často tak dramatické jako je krvavé období heydrichiády. Historik a zkušený autor literatury faktu touto knihou, která se podrobně věnuje vývoji výcviku, bojového nasazení a osudům řady zajímavých postav, navazuje na jeho předchozí úspěšné tituly „Pátou kartu bere smrt“ a „Příběhy starých battledressů“. Text je doplněn vedle řady zajímavých fotografií a seznamem všech padlých, popravených a zemřelých parašutistů i dalšími dokumentárními přílohami, včetně přepisu všech radiodepeší vysílačky ANNA, která byla v dubnu a květnu 1945 v době příprav a bojů na pražských barikádách jediným spojením velení českých povstalců se zahraničím.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Kniha obsahuje nejen osudy několika parašutistů a průběh jejich operací, ale také osudy vojáků, kteří absolvovali assaut kurz a para kurz, ale výsadkových operací se nezúčastnili a bojovali u Dunquerqu. To velmi cením, protože toto téma ještě nikdo nezpracoval.
Jindřich Marek co dodat. Zpracování jeho knih je spíše studie která vás provede daným tématem ( i nezasvěcené) . Prostě za mě trefa do černého.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 v seznamech
v Přečtených | 6x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 6x |
v Chci si koupit | 3x |
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) československý zahraniční odboj vojáci parašutisté, parašutismus vojenští parašutisté výsadkáři
Velmi zajímavé příběhy čs. parašutistů, z nichž mnozí byli nasazeni ve zvlášních operacích v Protektorátu Čechy a Morava. Také oceňuji komplexní seznámení čtenáře s historií a vznikem výsadkového vojska. Přečetl jsem o parašutistech mnoho knih, ale z žádné jsem se za poslední dobu nedostal tolik zajímavých informací.