Na co jsem si ještě vzpomněl přehled

Na co jsem si ještě vzpomněl
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218894/bmid_na-co-jsem-si-jeste-vzpomnel-646a5c527fe4e.png 5 30 30

Jan Petránek je respektovanou osobností české žurnalistiky s jedinečným rozhledem po světovém politickém dění. Jeho doménou byl od počátku padesátých let (s vynucenou normalizační pauzou v továrně na pneumatiky) rozhlas, v němž působil jako zpravodaj v Indii a Sovětském svazu a zahraničněpolitický komentátor. Jeho paměti, volně vycházející z rozhlasového cyklu Osudy, jsou svědectvím o životě naplněném dramatickými okamžiky i trvalou snahou o sebezdokonalování. Zkušenosti z uvolňující se atmosféry světových metropolí šedesátých let, chartistické prostředí a samizdatová novinařina let následujících, působení mezi umělci v projektu Šanson, věc veřejná, poučené hodnocení vývoje nedávného i ryze současného, to vše je podáno v charakteristickém stylu autora nejen publicistiky, ale také básní, písňových textů a rozhlasových her. Kniha je doplněna CD s písňovou tvorbou Jana Petránka v podání předních šansoniérů i samotného autora.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na co jsem si ještě vzpomněl. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

Borek9
01.02.2023 5 z 5

Dostat se tak vysoko v Indii to chce charisma. Smekám a děkuji za hezkou knihu

1amu
29.12.2019 5 z 5

Zajímavá kniha zahraničního zpravodaje Čs.rozhlasu, posléze disidenta, topiče v kotelně s.p.Mitas v Praze, redaktora nejdříve ilegálních a od r.1990 již povolených Lidových novin. Opravdu je co číst . Pobyt v Indii, kde se dokonce se zpravodajem Reuters zúčastnil války Portugalska s Indii o tamní kolonii - bohatou Goa, či s armádní indickou elitou připravující se na zdolání Mnt.Everestu vítal inkognito Gagarina (ke kterému jej předtím ochranka nepustila k rozhovoru v Praze). Zprávy z Pákistánu, Bangladéše i z Londýna, kde byl na krátkém zástupu. Nejvíce se mi líbily zápisky z SSSR, kde byl právě i v r.1964 při svržení N.S.Chruščova a nástupu L. Brežněva .
Velice čtivá je doba po r.1970, kdy jej kádrováci odmítali v desítkách podniků, dokonce i v pražském Pohřebním ústavu vydržel jen krátkou dobu. Nakonec se usadil v kotelně pažského Mitasu, kde prý brali každého. Posléze tam vydával (za podpory rozumného kádrováka) ilegální tiskovinu Ludmila Daily News, která byla velice žádaná nejen v celé fabrice.
Jan Petránek byl respektovanou osobností české žurnalistiky s jedinečným rozhledem po světovém politickém dění.


Michla76
19.06.2017 5 z 5

Krásnou češtinou napsaný vhled do doby, která vůbec krásná nebyla, ale díky lidem jako Jan Petránek se stávala snesitelnější. Dnešní novinařina se tomu, co dokázali tehdejší zpravodajové nemůže vůbec rovnat. Z toho prostého důvodu, že současní žurnalisté často píšou o končinách, kde nidy nebyli a o které se nikdy hlouběji nezajímali, informovaní pouze ze snadno dostupných zdrojů, které se často ani nenamáhají ověřovat. Je to škoda, ale jsou naštěstí jiná periodika, ne nutně tištěná, která skýtají pohled vkusný málem stejně, jako ten pana Petránka. Doporučuji přečíst už i proto, že ukrývá spoustu myšlenek a napadů, o které je radno se dále a hlouběji zajímat.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Na co jsem si ještě vzpomněl v seznamech

v Přečtených39x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených1x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst21x
v Chci si koupit4x