Na Větrné hůrce přehled
Emily Brontë
Na Větrné hůrce (nebo také Bouřlivé výšiny či Vichrné návrší, anglicky: Wuthering Heights) je jediný román britské autorky Emily Brontëové. Román vyšel pod mužským pseudonymem Ellis Bell v roce 1847. Emily Brontëová zemřela krátce po vydání románu, který nesklidil v době vydání výrazný úspěch a nějakou dobu byl dokonce považován za rané a nezralé dílo Charlotty Brontëové. Hodnota díla začala být rozpoznávána až ve 20. století a dnes je Na Větrné hůrce považováno za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury. Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na Větrné hůrce. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (762)
Docela jsem se na tuhle kalsiku těšila, čekala jsem ale asi něco jiného. Asi to není můj šálek kávy. :)
Od chvíle, keď som otvorila stránku „Búrlivých výšin“, ma okamžite pohltilo niečo temné, niečo, čo sa nedalo slovami celkom popísať. Po pár stranách stránkach som sa ocitla uprostred drsného a bezohľadného sveta, kde láska a nenávisť splývajú v desivom tanci. Emily Brontë, ohromná majsterka perom, ma svojou genialitou nielen uchvátila, ale aj vydesila. Takýto typ literatúry sa už dnes málokedy stretáva, je to jednoducho bizarné.
Brontë má dar zúžiť ľudské city a vznešené emócie do chladnej a drsnej reality, v ktorej sa postavy zlievajú do temného prostredia Búrlivých výšin. Prostredie, kde sa zdá, že aj zem hovorí jazykom utrpenia. Netradičná štruktúra, striedanie chronologickej a retrospektívnej kompozície viac než len dotvára atmosféru, ona ju hltá, vtiahne vás do chaosu, ktorý cítim v každom odseku. Tieto miestami hrôzostrašné obrazy a myšlienky ma prenasledovali aj po prečítaní.
A hlavne Heathcliff – ach, ako ma jeho existencie znepokojila, priam zdesila! Jeho tmavá, búrlivá duša predstavuje archetyp muža, ktorý je schopný lásky, ale aj nezmernej zlosti a pomstychtivosti. Jeho vášnivá, takmer desivá láska ku Catherine je zároveň krásna a zároveň strašná. Cítim z toho bolesť. Jeho prítomnosť je ako hurikán, víriaci okolo, pohlcujúc všetko, čo mu stojí v ceste.
Catherine, tá tragická bytosť, je podobne rozporuplná. Jej duševný boj ma dokázal roztrhnúť na kusy. Keď sa snažíme porozumieť jej múdrolinárskej strane, zrazu sa objaví aj jej egoizmus, pri čom sa cítim, ako by ma sklátila vlna hnevu a beznádeje. Je to dielo, ktoré vyžaduje hlboké zamyslenie, a čím viac sa zaoberám jej postavou, tým viac prežívam vlastnú zlosť na celú situáciu.
Nie je to však len temnota, čo ma zasiahlo; v „Búrlivých výšinách“ sa nachádzajú momenty krásy, ktoré sú spravidla skryté za hrubou vrstvou bolesti a chaosu. Brontë ovláda jazyk tak, že dokáže preniknúť do hlbín duše, pričom osvetľuje aspekty lásky a tragédie, ktoré sú nepriehľadné a zúfalo znepokojivé. Čitateľ sa ocitne v mori emócií, zatiaľ čo kormidlo, ktoré drží, je láska, ale nie tá, ktorú očakáva. Je to viac a blíži sa to až k posadnutosti, závislosti na nenávisti, a predsa sa tu nájde aj nádejne bolestivé vyznanie.
Zanecháva ma to ubolenú, presne tak, ako keby som prechádzala nekonečným tŕnistým poľom bez šance na úľavu. Brontë dokázala vystihnúť esenciu ľudskej existencie – že sme schopní tak neuveriteľných vecí, lásky, ale aj ohromnej krutosti.
„Búrlivé výšiny“ sú nesporne jedným z najgeniálnejších a zároveň najbizarnejších literárnych diel, aké som kedy čítala. Toto dielo nie je iba literárny skvost; je to desivá továreň na nádeje, sklamania a najhlbšie hrozby ľudskej duše. Čitateĺ sa pri čítaní cíti ako v hrobe, a hneď potom ako v samotnej náruči vášne.
Emily Brontë, si genius, a ja sa cítim poctená, že som mohla preniknúť do tvojho sveta.
Související novinky (3)
Pád Númenoru, Panský dům a další knižní novinky (36. týden)
03.09.2023
Knižní novinky (3. týden)
16.01.2022
Knižní novinky (16. - 23. 11.)
16.11.2013
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Na Větrné hůrce v seznamech
v Právě čtených | 110x |
v Přečtených | 7 917x |
ve Čtenářské výzvě | 1 438x |
v Doporučených | 532x |
v Knihotéce | 2 200x |
v Chystám se číst | 1 500x |
v Chci si koupit | 203x |
v dalších seznamech | 70x |
Štítky knihy
zfilmováno rodinné vztahy anglický venkov 18.-19. století pomsta blata panství romance vášeň klasická literaturaAutorovy další knížky
2009 | Na Větrné hůrce |
1944 | Búrlivé výšiny I. |
1944 | Búrlivé výšiny II. |
Upřímně jsem asi očekávala jiný typ příběhu - například tragickou romanci, což Větrná Hůrka je, ale v úplně odlišném podání, než jsem si představovala. Mám ráda postavy, které nejsou černobílé, mají dobré i zlé stránky, jsou komplikovaní, sobečtí, ale zároveň citliví. No pan Heathcliff byl jednoduše pouze zlý. Více v něm nebylo. Vlastně zde byli zlí všichni kromě Nelly a Haretona. Celá kniha pojednává o tom, jak se všichni nenávidí, uráží se navzájem, dělají si naschvály a litují se. Vcelku to nebylo tak špatné, aleod takto opěvované klasiky jsem čekala více.