Nadja, Spojité nádoby, Šílená láska, Arkán 17 přehled

Nadja, Spojité nádoby, Šílená láska, Arkán 17
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493803/bmid_nadja-spojite-nadoby-silena-laska-a-JcS-493803.jpeg 4 3 3

Co by byl surrealismus bez Andrého Bretona? Co by byl Breton bez Nadji (1. vydání 1928, přepracované a doplněné vydání 1963), Spojitých nádob (1932), Šílené lásky (1937) a Arkánu 17 (1944)? Právě v tomto básnicko-esejistickém kvartetu, psaném v čase krizí, válek a totalit, nabízí Breton klíčová témata pro budoucnost – jak surrealismu, tak člověka i světa. Počínaje vírou v lásku a obrodnou moc ženy, přes nezbytnost snů a snění, po sílu poezie jako základního nástroje pro plnohodnotné čtení skutečnosti, pro kompletní život.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nadja, Spojité nádoby, Šílená láska, Arkán 17. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
12.10.2022 4 z 5

Víceméně soubor Bretonova nejdůležitějšího díla nabízí čtenáři autorovu tvorbu z období 1928-1944, které obsahuje také doplněná vydání nebo dopisy Sigmunda Freuda. Nadju jsem měl možnost číst už dříve samostatně, ale tentokrát jsem jí "zhltnul" v rámci celé volné trilogie spolu ještě s Arkánem 17. Díla jako taková jsou samozřejmě esejistická a zabývají se vším od snů, přes lásku až po symboliku a okultismus. Právě ona korespondence s Freudem je pak zajímavá i z toho úhlu pohledu, kdy se autor a někdo, koho cituje, střetnou v tom, že jeden z nich udělal chybu, ale nakonec se zjistí, že se vlastně stala někde úplně jinde, tedy u strany třetí.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nadja, Spojité nádoby, Šílená láska, Arkán 17 v seznamech

André Breton