Naše léta v olivově zeleném přehled
Roberto Ampuero
Děj autobiografického románu začíná v roce 1974, kdy hlavní hrdina opouští diktaturou sužované Chile a nachází útočiště ve východním Německu. Zde se zamiluje do Margarity, dcery vlivného velvyslance Fidela Castra. Romantický vztah vyvrcholí svatbou na Kubě, kam se zamilovaný pár přestěhuje. Po rozčarování z komunistické části Německa ale začne naivní mladík brzy ztrácet iluze také o kubánské revoluci a začíná zjišťovat, že pověstný „ostrov svobody“ je spíše ostrovem tyranské vlády jednoho muže. Naše léta v olivově zeleném nabízí jedinečný a hluboký pohled na vystřízlivění z fantazií o komunistické revoluci, které výrazně formovaly druhou polovinu 20. století.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2024 , BourdonOriginální název:
Nuestros años verde olivo, 1999
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Naše léta v olivově zeleném. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Dobré memoáry popisující dosti bezútěšný stav na Kubě na konci 60. a především pak v 70. letech. Hvězdu dolů dávám za styl, který je takový dosti žurnalistický a taky proto, že kniha neříká nic moc nového. Řekl bych, že lépe a tak nějak literárněji tenhle "kubánský sen o svobodě" popsali Reinaldo Arenas a Raúl Rivero, z novějších pak Pedro Gutiérrez.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Naše léta v olivově zeleném v seznamech
v Přečtených | 7x |
v Mé knihovně | 4x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 6x |
Tento autobiografický román nás zavede do Chile, do východního Německa, a hlavně pak na Kubu. Hrdina knihy nejprve uteče po převratu z rodné Chile, při studiu na vysoké škole v Německu se zamiluje do dcery vlivného kubánského velvyslance. Odhodlaně vyráží na „ostrov svobody“, kde bohužel brzy zjišťuje, že realita je úplně jiná, než jakou si představoval.
Tak tohle bylo náročné, nepochopitelné, ale rozhodně skvělé čtení. Jsou tu ukázány sedmdesátá léta v zemích, kde se nemohlo svobodně žít. To, co se dělo, zejména na Kubě, je absolutně nepředstavitelné. Je tu skvěle ukázán vývoj smýšlení autora a celkově obyvatel, kdy si mysleli, že díky revoluci zažijí lepší časy, i přes chudobu a nelehký život věřili v lepší zítřky. Než prozřeli.
Je fajn mít určitou představu, co se právě v těch letech dělo v Chile a na Kubě. Pokud historická fakta neznáte, nevadí, samozřejmě pochopíte knihu i tak anebo vás kniha donutí, abyste si dohledávali další informace, protože věřím, že vás příběh naprosto pohltí.
Když jsem před časem četla jiné knihy z prostředí Kuby a Chile a měla jsem chuť přečíst si i další podobné knihy nebo něco nového, něco víc, tak toto je přesně ta kniha, po které bych měla sáhnout.
Po přečtení jsem si dohledávala ještě autorův životopis, i když v závěru knihy nám o sobě prozradí mnoho ze svého života.
Jediné, co mi na knize vadilo, bylo časté „skákání“ od jednoho k druhému. Nejen tematicky, ale i časově. Více by se mi líbil chronologicky uspořádaný příběh. Ale sto lidí, sto chutí, věřím, že právě tento styl sedne mnohým čtenářům lépe.
Toto je kniha, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost, tím, že nám předkládá ukázku toho, jak se žije v diktaturou svázaných zemí, které se snaží do světa vypouštět jen málo informací. Kuba i Chile, obě země byly tehdy diktaturami. Diktatury neexistují dobré, ani ospravedlnitelné.