Největší milostný příběh na dvoře Habsburském přehled
Beate Hammond
Byla hraběnka Žofie Chotková jen ctižádostivá žena, která se chtěla vymanit z chudých poměrů, nebo arcivévodu Františka Ferdinanda opravdu milovala? Pět let skrývání a stovky vroucích dopisů svědčí spíš o velké lásce. Přes všechnu snahu však většina Habsburků Žofii nikdy mezi sebe nepřijala. Morganatický sňatek se neodpouští. Habsburská císařská rodina měla v otázce manželství zcela jasno. Princip spojování dvojic spočíval ve víře, že moc je podmíněna biologicky a jen magická síla krve opravňuje vládnout. Proti této politice se tvrdohlavě postavil následník rakouského trůnu František Ferdinand. Nechtěl se dát spoutat sňatkem z rozumu, a proto zrušil několik plánovaných svateb. A když potkal hraběnku Žofii Chotkovou, dceru rakousko-uherského vyslance v Drážďanech, pochopil, že našel ženu svého srdce. Jejich vztah neměl zdánlivě žádnou budoucnost, neboť Žofie přes úctyhodný rodokmen nenáležela do malého okruhu "rovných rodem", kteří směli vstupovat do manželství s Habsburky. Císař František Josef proto synovcovu žádost rozhodně odmítl. Avšak František Ferdinand se nevzdal. Téměř dva roky bojoval, aby se mohl se svou vyvolenou oženit. Císař se pokoušel všemi prostředky sňatku zabránit, protože v něm spatřoval nebezpečí pro budoucnost monarchie, ale když František Ferdinand pohrozil sebevraždou, panovník ustoupil. Ovšem pod podmínkou, že se následník vzdá pro své potomky nároku na trůn. Přestože jim vídeňský dvůr a přísný dvorský ceremoniál ztěžovaly život všemožnými omezeními, na jejich velké lásce se nic nezměnilo. Šťastné manželství Františka Ferdinanda a Žofie po čtrnácti letech zaniklo z naprosto jiného důvodu: byl jím sarajevský atentát 28. června 1914. Teprve jejich smrtí se paradoxně naplnil osud, jehož se císař tolik obával: nastal konec habsburské monarchie.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2004 , Knižní klubOriginální název:
Habsburgs größte Liebesgeschichte, 2001
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Největší milostný příběh na dvoře Habsburském. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Myslím, že je tu třeba zásadně odlišit kvalitu knihy, tak jak nám ji předvedla (a předala) autorka, a grafickou úroveň knihy.
Kvality knihy po stránce faktografické jsou nesporné, navíc je kniha napsána velice čtivým způsobem, takže nenudí. Domnívám se, že je historicky věrohodná, autorka poctivě a systematicky dokládá každé ze svých tvrzení a každý citát. Obsah knihy byl konzultován s žijícími potomky Františka Ferdinanda, ale i dalšími příslušníky nejen rodu Hohenbergů, ale i s nimi spřízněných rodů. Stačí se podívat do připojených rejstříků a člověk si uvědomí, jak pozoruhodnou práci autorka odvedla.
O to smutnější je grafické zpracování knihy. Tam zcela souhlasím s Juditou. Je trestuhodné, jakým způsobem IKAR tuto knihu znehodnotil. Za to však Beate Hammondová nemůže.
Kniha čtivě napsaná, čtenář se dozví podrobnosti o jejich životě, "námluvách", sňatku a i těžkém životě po svatbě, které málokdo ví. Nedávno jsem byla na zámku Velké Březno, které patřilo Chotkům, a tam vyprávěli i příběh Ferdinanda a Žofie a některé věci se lišily, tak nevím, na kolik je kniha přesná.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Největší milostný příběh na dvoře Habsburském v seznamech
v Přečtených | 26x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 6x |
v Chci si koupit | 1x |
Štítky knihy
19. století aristokracie, šlechta František Josef I., 1830-1916 Habsburkové sarajevský atentát František Ferdinand d´Este, 1863-1914
Autorovy další knížky
2004 | Mladá léta velkých císařoven |
2004 | Príbeh veľkej lásky v habsburskom rode - František Ferdinand a Žofia |
Musím poďakovať užívateľke Judite za veľmi cenné informácie ohľadne chýb v grafickom spracovaní obálok, pretože (hanba mi!!!) som si to nikdy nevšimla a má absolútnu pravdu! Je to veľká škoda, pretože zmieňované diela som čítala a pokladám ich za výborné, fakt ma štve, že mi to samej nedošlo, ako som sa sústredila na text... V každom prípade, samotné dielo je veľmi dobre vypracované, s jasným zoznamom prameňov, presahom do charakteristiky doby a aj vedľajšie postavy zastávajú konkrétnu a zdarne príbeh dokresľujúcu rolu. Chválim a obdivujem dôslednú autorskú prácu.