Nepřátelé lidstva přehled

Nepřátelé lidstva
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38583/bmid_nepratele-lidstva.jpg 4 237 237

Historický román z převratného období Říma, kdy byli křesťané považováni za nepřátelé lidstva. Navazuje na román Jeho království. Má formu memoárů, jejichž fiktivním autorem je římský senátor Minutus Lauzus Manilianus, uchovatel poháru Ježíše Nazaretského, souputníka čtyř císařů, který se dobrovolně staví na stranu ponižovaných. Svoji kariéru začíná jako vojenský tribun v Británii, kde napíše knihu o druidské Británii a trvale se spřátelí s Vespasianem. Celý život se v něm sváří nedůvěra v nové náboženství s potřebou lidsky pomáhat jeho zvěstovatelům. Provází na poslední cestě Petra i Pavla, přijde o všechny blízké. Nakonec jako starý muž, ač se mu podařilo přežít sedm vládců, musí přihlížet definitivnímu zmaření svých pozemských snů, neboť jeho syn, aniž četl jeho poselství, končí spolu s ním předhozen lvům.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub
Originální název:

Ihmiskunnan viholliset, 1964


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nepřátelé lidstva. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (20)

haki34
14.12.2024 4 z 5

(SPOILER) Dočteno. Můj milý Waltari...čtení jsem si vychutnávala asi tak do 2/3...poslední fáze u byla náročnější, jako by si Waltari ukousl velké sousto a chtěl putování Minuta ukončit co nejrychleji. Děj zřídl, pár větami naznačeno...a bezhlavě se řítíme k epilogu. Posledních 150 stran bylo z povinnosti. Pro něj i pro mě.

Celkově - děj mě velice bavil - shodou náhod mám zrovna rozečteného Gravesova Claudia (už ve fázi s Messalinou), takže jsem dostala úvodem jiný pohled na stejnou dobu. Minutus se dostává do Říma, kde je záhy okouzlen a stržen životem ve velkoměstě. A já sa jen začla ujišťovat, že ani teď a tehdy už vůbec bych tam žít nechtěla :D
Kultura ? umění ? zhýralost, smilstvo, dekadence na každém kroku. Za peníze můžeš vše - upravit si životopis, rodokmen, vyšvihnout se nahoru, aby se ti lépe padalo...
Minutus se postupně formuje, v Británii ještě jakž takž bere mé sympatie, (to je ještě kloučkem, kterým otřese bezdůvodné vraždění nevinných, znásilňování...) dál už během let obrací plášť tak, jak zrovna vítr fouká. Snaží si zachránit si krk, omlouvá spoustu svých skutků "milosrdenstvím a menším zlem". A i tak se brodí krví... Otřesné dějiny, až si jeden říká, že je s podivem, že tu lidstvo pořád je. A vůbec jsme se nepoučili...
V celém tomto humusu se objevuje galilejský tesař -Ježíš Nazaretský..a začíná se formovat křesťanství, které objevuje postupně i sám hlavní hrdina, postoje má značně ambivalentní, ..opatruje vzácnou relikvii po své nikdy nepoznané řecké matce, dřevěný pohár, ze kterého pil sám Kristus...a sice nevěříc, pije z něj v potřebách zázraků. A víra kolem něj krouží a krouží...

Střídání císařů, jed teče proudem, ke slovu se dostává Nero, kterému Minutus dělá sopoutníka, jednou označován za největšího zrádce, podruhé za přítele..
Ukazuje všechna Neronova zvěrstva...hořící Řím a následně začíná hon na křesťany..proč ne ? slabší byli vžd lehkou kořistí. Vylíčení nelidského divadla v cirku, hromadné bestiální popravy, kde mimo jiné zmírají Minutovi drazí - sluha a vychovatel, a také utajený syn Jugundus. Tohle mě fakt dostalo...jak mohl po tom všem dál s Nerem kamarádíčkovat ? nestačilo tohle ? otec ? Tullie ?
ať si Minutus obhajoval sám sebe, jak chtěl, u mě mu to neprošlo...pravda, z pohledu doby římské byl ještě jeden z počestnějších občanů, což vyznívá docela (nebýt hrozného podtextu) úsměvně. A jak si kdo lehne, tak taky usíná..
Lži, intriky a manipulace jedou dál. Řím se brodí v krvi, lidi jsou vražděni a nebo nuceni páchat sebevraždy, mocenské sítě a pavouky se zamotávají. Křesťané si hledají svoji cestu, lidi jsou len lidi, často místo společenství a podopory škodí sami sobě navzájem, jsou křehcí a nejednotní. Umírají jako pokorné ovečky. Přesto víra žije dál.

Minutus v lázních počítá poslední dny, léčí si neduhy, vzpomíná, píše své paměti a obhajobu pro syna, který ji zřejmě ale nikdy nečetl... Vzpomíná na konec Petra i Pavla. A z epilogu se dovídáme, že nakonec i on sám Krista přijímá.
Svědectví jedné doby, kterým nás Waltari provedl velmi šikovně fiktivním životopisem a paměťmi Minuta Manilliana. První křesťané versus pozlátko na špíně a bahně Říma. Spousta zvěrstev a úchylností, krve, bolesti. A někde tam snad byl i normální, šťastný život...
Doporučuji ! a těším se na Jeho království, které mám v merku..

skvělé komentáře witiko, Eldar80

Eldar80
31.08.2024 3 z 5

Je to jako osobní deník. Podnázev bych vyměnil za název. Jsou to zdlouhavé paměti. Během čtení mě čím dál víc mrzelo, že historii tohoto období nemám načtenou. Nedokážu ocenit Waltariho historickou přesnost.
Jako román je to průměrné. Začátek ještě ujde, ale asi od poloviny autor hrne spoustu událostí a postupně jich přibývá. Přestává to být beletrie a stává se z toho kronika z období vlády císaře Nerona.
Popisuje 33 let. Je to únavné. Objevují se dramatické a působivé okamžiky, ale utopené v monotónnosti. Kniha nemá spád a kolem strany 500 může začít nudit. Nutit se pak do zbytku zkazí výsledný dojem.
Hlavní hrdina je fiktivní potomek historické osoby. Všude jsem byl, všechno znám a byl jsem u všeho důležitého. :-) Chová se jako naivní trouba a ke konci jako obchodní génius. Jak se Waltarimu hodilo. To bylo nevěrohodné.
Občas docházelo ke komickým situacím, ale málo. Bez napětí je to fádní. První díl Jeho království se kvůli zázrakům nedá považovat za historický román, ale byl mnohem lepší. Měl příjemnou atmosféru.
Ani nevím co si z tak dlouhé knihy vzít. Název je asi jediná pointa, co to mělo. Je nesmysl myslet si, že za úpadkem Říma bylo křesťanství. Spíš naopak. Křesťanství přišlo pozdě. Jinak by se Byzanc neudržela do 15. století.
Přečtěte si to a uvidíte. Neuvěřitelné množství významných lidí se vůbec nedožilo přirozené smrti. Byli zabiti, popraveni nebo donuceni k sebevraždě. Dokud si tohle období líp nenastuduju, určitě to už znovu číst nebudu.
Doporučuju jen milovníkům dlouhých historických románů. Quo vadis, kde jsou kulturní myšlenky výraznější, pořád vede. Je to pro ty, kdo mají rádi tohle období nebo je zajímá historie vzniku křesťanství a životy apoštolů. 70% 3,5*


braunerova
07.01.2024 3 z 5

Vzrušující příběh se v druhé půlce knihy začal kamsi vytrácet a hlavní hrdina sloužil jen jako pouhý prostředek pro nezáživný výklad dějin římské říše mezi roky 46 až 79 n.l. Fiktivní postava Minutus Manilianus se zná se všemi důležitými lidmi, náhodou je u všech důležitých událostí a má potřebu o všem dopodrobna vyprávět. Také mi vadilo, že občas je Minutus líčen jako lehce slabomyslný, jindy jako geniální podnikatel, tím se pro mě stal nevěrohodným.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Vychází Jenom nestvůra, Jako stín a další knižní novinky (40. týden)

02.10.2022


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Nepřátelé lidstva v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených342x
ve Čtenářské výzvě9x
v Doporučených25x
v Mé knihovně197x
v Chystám se číst112x
v Chci si koupit23x
v dalších seznamech2x