Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století přehled
Mustafa Suleyman , Michael Bhaskar
Blížíme se ke kritickému bodu v historii našeho druhu. Vše se brzy změní. Brzy budete žít obklopeni umělou inteligencí. Budou organizovat váš život, řídit vaše podnikání a provozovat základní vládní služby. Budete žít ve světě tiskáren DNA a kvantových počítačů, upravených patogenů a autonomních zbraní, robotických asistentů a hojnosti energie. Nikdo z nás na to není připraven. Mustafa Suleyman je jako spoluzakladatel průkopnické společnosti DeepMind, která je součástí Googlu, v centru této revoluce. Nadcházející desetiletí bude podle něj definováno touto vlnou výkonných, rychle se šířících nových technologií. V knize The Coming Wave Suleyman ukazuje, jak tyto síly vytvoří obrovskou prosperitu, ale také ohrozí národní stát, základ globálního řádu. Zatímco naše křehké vlády spějí ke katastrofě, čelíme existenciálnímu dilematu: na jedné straně bezprecedentní škody, na druhé hrozba panovačného dohledu. Dokážeme si proklestit cestu mezi katastrofou a dystopií? Tato přelomová kniha od největšího odborníka na umělou inteligenci stanovuje „problém zadržování“ — úkol udržet kontrolu nad mocnými technologiemi - jako zásadní výzvu naší doby.... celý text
Literatura naučná PC literatura Věda
Vydáno: 2024 , AudiolibrixOriginální název:
The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma, 2023
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 5x |
v Chystám se číst | 12x |
v Chci si koupit | 3x |
neuvěřitelně pokrytecký pokus, jakým se Suleyman, generální ředitel Microsoft AI a spoluzakladatel Deepmind (než ho výhodně prodal Googlu), za pomoci ghostwritera a generativní UI snaží obhájit zisky plynoucí korporacím z vývoje AI, maskovaný filantropickými a altruistickými ohledy (*),
v informačně chudém výkladu vyplněném hromadou klišovitých frází a vizionářským blouzněním o obecné AI (nelze rozeznat, jaký je současný stav, co možný za sto či pět set let a co už sci-fi) se snaží čtenáře přesvědčit o nezastavitelných hrozbách AI, které dopadnou na lidstvo, a zároveň zdůvodnit, proč se sám dál podílí na jejím překotném vývoji a šíření (a hlavně prodeji) AI technologií = rozuměj: soukromé firmy mají dál inovovat a obchodovat (zisky elit), a stát má povinnost provést taková legislativní a institucionální opatření, která by nebezpečí odvracela a negativní dopady na společnost zadržovala a eliminovala (tj. odpovědnost státu i každého občana za rizika)
(*) např. offshoring západních firem, jak zachraňují tisíce čínských dělníků, když je zaměstnávají ve svých tamních montovnách smartphonů za dolar na hodinu; prohlášení, že nejvýhodnější je zaměstnávat Jihokorejky, protože mají pro výrobu čipů akorát malé ručičky, jsou z domova zvyklé neremcat a poslouchat, neznají stávky ani odbory a hlavně jim stačí na hodinu jen deset centů... (kolik stál váš chytrý telefon?)