Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy přehled
Nick Carter (p)
Nick Carter série
Nick Carter, „slavný americký detektiv“, je dodnes mnohými milovníky detektivek označován za nejpopulárnějšího literárního hrdinu všech dob. Od konce 19. století do poloviny století dvacátého vyšly v desítkách amerických časopisů stovky „carterovek“, příběhů, v nichž Nick Carter při lapání zloduchů předvádí všechny možné dovednosti a nenapodobitelné fígle. Poprvé se s ním čtenáři setkali v roce 1886 v New York Weekly v detektivce, kterou napsal John Russell Coryell. V budoucnu se však postavě Nicka Cartera věnovalo velké množství spisovatelů, nejvíce – několik stovek – příběhů vytvořil autor šestákových románů Frederic van Rensselaer Dey (1861–1922). Postava detektiva Nicka Cartera se objevila i ve filmu, už před první světovou válkou vznikla série snímků s hercem Joem Hammanem, roku 1939 pak následoval již zvukový film Nick Carter – mistr detektiv. V letech šedesátých přišly francouzské filmy, například Nick Carter rozluští vše (1964), z roku 1972 je americký snímek Dobrodružství Nicka Cartera. U nás si „nepřekonatelného Nicka“, který je „vždy ve střehu“, budou pamatovat diváci z filmu Adéla ještě nevečeřela (1977), kde Carter (v podání Michala Dočolomanského) pátrá po masožravé rostlině. A jaký je vlastně Nick Carter? Rozhodný, čestný, spravedlivý a ve svém oboru nenahraditelný. Silný, že by „snadno uzvedl koně a jednou ranou pevné pěsti srazil vola“, v jeho bystrých očích se zračí břitký intelekt, na soustředěné tváři jen málokdy prokmitne úsměv. Při vyšetřování používá nejnovější vynálezy, nástroje a přístroje i vlastní výroby, které má dobře ukryté všude po těle. Ale co především – je mistrem převleků! Umí změnit hlas a zamaskovat se tak dokonale, že i jeho přátelé občas pochybují, zda vůbec kdy viděli jeho pravou podobu. Pracuje hlavně v New Yorku, ale cestuje po celém světě... První kniha, po níž budou následovat další, obsahuje tři volně na sebe navazující příběhy Nicka Cartera. Slavný detektiv v nich sotva unikne smrti a při snaze chytit prohnaného zločince Morrise Carrutherse bude muset předvést všechen svůj slavný um. Pomáhat mu bude jeho přítel policejní inspektor McClusky i další kolegové, ale Nick Carter bude vždy o krok před nimi… Atmosféru doby a typický kolorit příběhů dotváří specifický jazyk. Editorka: Markéta Stinglová.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (11)
Chtěl jsem začít tuhle recenzi tím, že Nick Carter je takový béčkovější Sherlock Holmes, ale tenhle brilantní detektiv a mistr převleků, co pomáhá policii chytat vychytralé zločince, začal vycházet v novinách o rok dříve než jeho slavnější kolega. V každém případě Nick Carter nejčastěji vycházel v časopisech a "šestákových románech" a u nás si našel cestu i do téhle knížky sestávající se z několika jeho případů.
Nick Carter je mladý detektiv, který už má v těchto povídkách za sebou celou řadu případů. Používá dedukci, ale zároveň se nebojí ušpinit si ruce a odvážně navštěvuje různé brlohy ďábelských kriminálníků. Víc než klasická detektivka jsou tyto příběhy spíš takovým akčním dobrodružstvím. Je znát, že příběhy vycházely původně na pokračování, protože kapitoly nejen že končívají napínavým zvratem, ale také jsou mírně natahované, aby měly podobnou délku. Literární styl je ale natolik přímý a stylový, že to nijak zvlášť nevadí - alespoň tak je tomu v českém překladu těchto pořádně starých příběhů, které původně vycházely na úplném počátku 20. století - což jsem si mimochodem musel vygooglovat, protože tyto informace české vydání z nějakého důvodu tají.
Případy na sebe mírně navazují, a tak se detektiv Carter několikrát utká s nebezpečným géniem zločinu Morrisem Carruthersem a na konci dokonce i s jeho krásnou, ale snad ještě ďábelštější družkou Inez. Spisovatel přivádí Cartera na různá pochmurná místa a jeho pátrání je plné tajných chodeb a převleků. Téměř až absurdní je situace, kdy se v jednom příběhu potkají v zločineckém doupěti namaskovaný Carter s namaskovaným Carrutheresem a během boje se snaží přesvědčit zločinecké podsvětí, že to ten druhý je nějak podezřelý. Jsou to fajn příběhy, ale neštítil bych se použít výraz "braková literatura". Ale snad ve 21. století už umíme uznat i takovýto druh počtení.
Carter je místy takový Superman a autor ho sice líčí jako geniálního detektiva, ale spíše má velké štěstí a celkově mu spisovatel nadržuje. Nick Carter není tolik o detektivním pátrání jako spíš o zábavných situacích a překvapivě dobré atmosféře. Milým aspektem je také to, jak zločinci chtějí Cartera zabít a Carter je chce poslat na elektrické křeslo, ale zároveň k sobě chovají úctu a bitkám předchází jakési "verbální soutěže"... Prostě se snaží toho druhého setřít.
Zábavný detektivní brak.
Sedm detektivů ze staré školy z deseti.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy v seznamech
v Přečtených | 40x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Knihotéce | 30x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 2x |
Část díla
Inez Navarrová, žena ďábel
Král zlodějů aneb Zaživa pohřben
Pěstní zápas aneb Carterův nejlepší převlek
Autorovy další knížky
2009 | Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy |
2009 | Nick Carter: Největší americký detektiv - Bodnutí dýkou a jiné příběhy |
2023 | Tajemství dvojčat |
Takový trošku naivní detektivní příběh.
Nick Carter je nepřemožitelný, Nick Carter je nejchytřejší, Nick Carter má úžasné převleky, že by ho ani vlastní matka nepoznala.
Taková oddychovka na pár večerů. Nenadchne, neurazí.