Nikdo za nic nedostane přehled
Sergej Solouch
Současný přední znalec Haškova života a díla Sergej Solouch přichází ke čtenářům s knihou, která vznikla šťastným spojením různorodých literárních žánrů. Základem je mozaika soukromých, dosud nepublikovaných nebo málo známých dopisů Jaroslava Haška a Jarmily Mayerové. K ní se přidává polobeletristické líčení osudů obou aktérů a popis okolností, za nichž láskyplné dopisy dvou beznadějně zamilovaných lidí - kterým doba ani život nepřály - vznikaly. Kromě tohoto neobyčejně dojemného příběhu, který zaujme nejen ty, kdo si kdy postavu dobrého vojáka a jejího autora zamilovali, ale i čtenáře, setkávající se s nimi poprvé, přináší Sergej Solouch také nové podněty literárněvědné. Analýzou povahových vlastností Jaroslava Haška a peripetií jeho života se pokouší osvětlit, z čeho vzešel slavný román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války - a proč se z něj stala kniha o věčném a šťastném spasení všech a každého.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , GalénOriginální název:
Ни кому ни чего ни за что не будет
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nikdo za nic nedostane. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Nikdo za nic nedostane v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 1x |
Jedna ze čtyřiapadesáti knih, které jsou k dnešnímu dni vedeny na DK pod štítkem “Jaroslav Hašek, 1883-1923“. Jedna z těch, které byly napsány zahraničním autorem. Poslední slovo v ní však má Hašek sám. Píše synovi. Z dopisu podtrhuji sloveso “zachovej“ a děkuji za uveřejnění. Děkuji za neposlušné rozkrytí toho, co dopisu ze dne 16. srpna 1921 předcházelo. Jsem dojatá.
Mám totiž ráda tyhle žánrově rozkročené knihy, které mi dovolí nahlédnout do zákulisí svého vzniku, do hlavy autora, do navzájem se předbíhajících rolí, které musel zastat. Byl čtenářem, opisovačem, pozorovatelem, vypravěčem, jakož i fantastou, našeptávačem, vnitřním hlasem, který klade otázku za otázkou, (…) který bojuje s informacemi, jež pracně získal, a zároveň v sobě dusí to, co víme dnes. Nepřidává další. // A výsledek? Vznikla rekonstrukce křehká, kostrbatá, nedotažená, ale přesto velmi, velmi cenná. Rekonstrukce, v níž lze bezpochyby najít něco nového a neznámého (nějaké jméno, místo nebo detail), jak praví anotace shora. Jen o ní vědět,… když se chcete s Jaroslavem a Jarmilou seznámit, pochopit je.
Dávám maximální počet hvězdiček.
--------------------------
Některé další osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Ladislav Hájek (1884-1943)
- Emil Artur Longen (1885-1936)
- Marie Bubelová (1890-1974)
- Václav Fuchs (1857-1911)
- Zdeněk Matěj Kuděj (1881-1955)
- Václav Menger (1888-1947)
- Jaroslav Panuška (1872-1958)
- Vilma Warausová (1889-1975)
- Kliment Štěpánek (1897-1974)