Noc, kdy zemřel Hamburk přehled
Martin Caidin
![Noc, kdy zemřel Hamburk Noc, kdy zemřel Hamburk](https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4730/noc-kdy-zemrel-hamburk-4730.jpg?v=1232740400)
Autor Martin Caidin napsal knihu s válečnou tematikou nazvanou Noc kdy zemřel Hamburk. Do roku 1943 odolal Hamburk, druhé největší město nacistického Německa, 137 náletům především díky skvěle organizovanému systému civilní obrany. A byl připraven čelit dalším bombovým útokům. Pak ale bombardéry zaútočily s nebývalou razancí znovu a během 90 minut vzplála ohnivá bouře. Byl to rozpoutaný živel, který zasáhl území o rozloze tisíců akrů města a nemilosrdně je bičoval ohněm.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Noc, kdy zemřel Hamburk. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
![madlad madlad](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Pro mne ne moc známá historie. Už jsem i stihl navštívit muzeum přímo v Hamburku. Určitě stojí za to přečíst knihu i navštívit muzeum.
![svickop svickop](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Tématem knihy je popsání všeho, co předcházelo náletu na Hamburk, samotné bombardování, vzniklé škody a následky. Vyprávění knihy je vcelku nenápadně prokládané vyprávěním pamětníků, ať už britských pilotů nebo obyvatel města, ale i třeba vyjádření soudních lékařů nato, jak reaguje lidské tělo na vysoké teploty. A přestože předlohou knihy je vojenská analýza tohoto náletu, autor odvedl velmi dobrou práci, kniha je čtivá a chvílemi Vás bude mrazit.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Noc, kdy zemřel Hamburk v seznamech
v Přečtených | 24x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 25x |
v dalších seznamech | 1x |
Sejí vítr ? řekl Arthur Harris generál RAF, když bylo bombardováno v listopadu 1940 město Coventry. Tehdy na pokraji války se potýkala RAF s problémy, třeba jejich bomby měli poloviční účinek než bomby německé, Britové používali amonal ještě z 1. světové války. Při náletu na Hamburk v červenci 1943 už nebylo důležité trefit se a zmizet, tohle už byl nálet vypracovaný do všech detailů. Značkovací letouny ,, Pathfindery ,, nejprve označily zápalnými bombami a světlicemi plochu bombardování a začal systematický kobercový nálet. Britové poprvé použili i lesklé proužky kovu (Window), které po shození do vzdušného prostoru způsobily na obrazkovkách radarů chaos, ukazovaly stovky letounů, stíhači nemohli účinně zasáhnout proti bombardérům. Kdo seje vítr , sklízí bouři...