Nordické runy přehled
Paul Rhys Mountfort
Podtitul: Pochopení, používání a interpretace starověkého vikingského věšteckého systému. Jde o filozofickou práci, o knihu legend a mýtů i věštecký manuál zároveň. Uvádí, co to vlastně runy jsou a jakou roli sehrávaly tradičně již od starověku při předpovídání budoucnosti a co mohou nabídnout dnešnímu člověku. Kniha je plná moudrostí, dobrých rad i námětů k zamyšlení. Runová tradice - používání run od pohanského starověku, historie runové abecedy. Runové znaky - podrobný rozbor runové abecedy. Věštění z run ... celý text
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: 2005 , TENNOOriginální název:
Nordic Runes, 2001
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nordické runy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Pokud se někdo zajímá o runy, mohl by to pro něj být dobrý pramen zvláště z hlediska propojování mezi jednotlivými jazyky. Našla jsem zde hodně věcí, ale dost věcí mi tady chybělo. Ač za každou runou byla legenda, která se k ní váže, nějak mi to nestačilo. Pořád se neorientuji mezi jednotlivými bohy. :)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Nordické runy v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 16x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 11x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 12x |
v dalších seznamech | 1x |
Runy jsou zde osekány pouze na věštící systém, na což se ale upozorňuje již v úvodu. Podstatná část obsahu je věnována podrobnému popisu jednotlivých runových znaků včetně korespondujících mytologických příkladů, ve kterých se ovšem autor dopustil pár nepřesností (např. bůh Frey je v kapitole o runě Inguz za trpaslíka ze Svartálfheimu). Kniha ale primárně nepojednává o severské mytologii, a tak v případě, že o ní máte nějaké povědomí a dokážete na základě toho identifikovat chyby, lze nad tím příležitostným přestřelem přimhouřit oko. V textu je patrná snaha o nedualistický přístup k významu jednotlivých run, to stejné se bohůmžel nezdařilo u hodnocení některých božstev. Tak např. z Noren jsou nemilosrdné síly osudu a Skadi je v kapitole o runě Isa ztělesněním (pouze) nepřátelského aspektu ledu. Nezamlouvala se mi ani misinterpretace slov Skadi v Lokasenně, v níž (pouze samotného) Lokiho (v rámci rozhovoru) varuje, že z jejích svatyní a posvátných hájů se mu pouze chladné rady dostane (nutno podotknout, že celý obsah Lokasenny je zjednodušeně řečeno sbírka Lokiho otevřeného urážení bohů, takže se zde s ním většina zainteresovaných v duchu "jak se do lesa volá..." nijak nepáře), neboť v knize je předmětná citace naprosto vytržená z kontextu a adresovaná čtenářům jako nějaká všeobecně platná zákonitost (přitom kdyby Monfourt z písně vyextrahoval citace ostatních účastníků a předložil vám je stejným způsobem, byli by rázem všichni bohové nepřátelské zlé destruktivní síly, na které si musíte dávat pozor). Mountfortem se bezesporu inspirovala "naše známá česká věštkyně" Renata Herber ve svém Poselství run, neboť se tam dopouští na chlup stejného přešlapu, kterého by se nedopustil nikdo, kdo si Lokasennu skutečně přečetl (v Poselství run se navíc dočtete, že k vám Skadi tato slova promlouvá v runových básních, což je ještě větší nesmysl, kterého by se nedopustil nikdo, kdo si runové básně přečetl. Znalost nutno podotknout dost skromných - rozumějte za deset minut přečtených, navíc na internetu volně dostupných, runových básní, u autorů píšících o runách považuji za elementární základ, byť evidentně pouze já...) Začátečníkovi proto spíše nedoporučuji jako první knihu o runové problematice, pokročilí ocení autorovo poctivé bádání a osobní zkušenosti s různými systémy věštění.