Nova et vetera přehled

Nova et vetera
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168411/nova-et-vetera-168411.jpg 3 1 1

Výbor básní obsahující básnickou Šaldovu práci z průběhu 52 let jeho tvorby. Řazení básní je chronologické. Do knihy jsou zařazeny i Šaldovy Překlady. Výbor se snaží podat profil básníka ve všech jeho veršových možnostech. Svazek obsahuje celky: Z prvních veršů, Selský sv. Václav a jiné básně, Kniha chval, Niké bezkřídlá, Zrcadlení v čase, Překlady.... celý text

Poezie
Vydáno: , Melantrich

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nova et vetera. Přihlašte se a napište ho.

Lenka4
29.05.2014 3 z 5

Verše zpočátku trochu zadrhávají, ale postupem let se básníkův styl ohlazuje a je ke čtenáři a hlavně k recitátorovi přátelštější. Zklidněná je však jen forma poezie, Šaldovy myšlenky zůstávají jasné a sdělné. Na výboru z tvorby zahrnující tak dlouhé období lze dobře sledovat autorovo zrání. Z gramatického hlediska úděsný závěr Zápasu s andělem ("A to mně postačí: mne propast nezhltne, ni meč tvůj neroztne. Jak světlo nebo vítr proplynu já mezi nima. Jak Ty jsem zory syn a dědic dne a jako Ty bojuji zraky plamenýma") je naštěstí ojedinělým zjevem. Alespoň drobná ukázka z básně Z úzkosti: "Od děl země se třese a zmučená třeští a obzor v plameni jediný nach: všecko se kolísá, všecko se rozplyne v ohnivém dešti. Ó hrůzo, kde jaký pevný je hrad, ostrov či skála, věž, chrám anebo hruď, o niž se rozbije strach?"

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nova et vetera v seznamech

František Xaver Šalda
česká, 1867 - 1937