Záhada Edwina Drooda přehled

Záhada Edwina Drooda
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112/zahada-edwina-drooda.jpg 4 48 48

Jedná se o zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře – tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Je bezmála neuvěřitelné, že v nejnapínavějším místě román končí, protože Dickens při práci na tomto díle zemřel. Otevřený konec však přímo vybízí čtenáře k úvahám, jak celý příběh dopadne. Dickens se touto nesmírně napínavou knihou stylisticky i formálně posunuje do 20. století a předjímá moderní román. Román stál v Čechách doposud stranou pozornosti. Vyšel jednou za první republiky, samostatně v novém českém překladu vychází poprvé! Jedinkrát se objevil jako součást italské detektivky Pravda o případu D. Josef Škvorecký napsal ke knize zasvěcený doslov i s popisem variant dokončení. Tajemství Edwina Drooda je totiž zároveň nejčastěji „dokončovaným“ románem světové literatury (existuje více než 2000 seriózních pokusů o dokončení!).... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

La verita sul caso D, 1989

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Záhada Edwina Drooda. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (12)

Romcajs
13.02.2021 4 z 5

Parádní kniha. Moc se mi líbila a vůbec nevadí , že není dopsaná. Doporučuji po přečtení shlédnout i filmovou adaptaci.

Fross
09.06.2020

Za tím vším stojí 9th Doctor Who (= Pán času). No schválně, zkuste shlédnout díl Nepokojná mrtvá S01E03 a uvidíte :)
(p.s. berte to s nadsázkou ;D)

Kozel
03.02.2018 5 z 5

Velikán anglické literatury se s vezdejším světem rozloučil velkolepým způsobem. Přestože změnil - či spíš vybrousil - svůj styl psaní, ani na sklonku života neztratil nic ze svých silných stránek. Ba naopak.

V příběhu se objevuje mnoho pestrých postaviček, přičemž mě nejvíce zaujali právník Grewgious a kanovník Crisparcle. Ten první pro svou povahu gentlemana, který je "neobratný a nerudný", přičemž neustále prokazuje opak a dokazuje, že ví víc, než je ochoten přiznat. Crisparcle je stejně tak spravedlivý, akorát jeho heslem je "ve zdravém těle, zdravý duch". Oba jsou pak dvojicí, kterou snad nelze nemilovat.

Samotná Záhada Edwina Drooda má dva příběhy. Ten napsaný Dickensem, který má v sobě jisté prvky duchařiny či až noir povahy, je velmi dobře sledovatelný, příjemně čitelný a nechybí mu napětí, necháte-li se do Cloisterhamu vtáhnout. Kdo Dickense zná, tomu není potřeba říkat víc. Ten druhý příběh, to je historie samotného románu. Nedokončeného. A vlastně je to konec odpovídající Charliemu. V nejlepším, kdy se příběh začíná lámat, jeho vypravěč odešel s úsměvem člověka, který vás znovu dostal. I když naposledy. Taky se s díky usmívám, přestože hlava se snaží přijít na to, kam Edwin zmizel=o)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Záhada Edwina Drooda v seznamech

v Právě čtených1x