O válečném umění přehled
Mistr Sun (p)
Mistr Sun je nejstarší dochovaný a dodnes pro svou nestárnoucí aktuálnost populární vojenský klasik. Čínští historiografové ztotožňují autora textu s Konfuciovým současníkem jménem Sun Wu, který se angažoval jako vojenský specialista u wuského krále Che-lu (514 - 496 př. n. l.). Dochovaný text vznikl v době čínských Válčících států (403 - 221 př. n. l.). Byla to také doba filosofů. Mistr Sun je dítětem té doby v obou jejích aspektech. Geniální stratég a pronikavý filosof. Jeho řeč připomíná Starého Mistra, Lao-c´. Jeho strategie, založená na paradoxních možnostech slabosti proti síle, měkkosti proti tvrdosti, prázdnoty proti plnosti, pohybu proti stálosti, změny proti pravidelnosti, se stala myšlenkovým východiskem všech východních bojových umění. Jeho text nepřestal být kanonickou knihou východního vojenství a dnes se stal už významnou součástí světové strategické literatury. Filosofická hloubka činí z tohoto textu navíc pramen poučení z jistého druhu myšlení, které daleko přesahuje zkušenost bojovou, vojenskou a válečnou. Třináct Sunových traktátů o válečném umění je i literární skvost. Jako takový kdysi inspiroval Jiřího Koláře k básnické replice Mistr Sun O básnickém umění. Také nový český překlad Oldřicha Krále akcentuje básnické kvality původního textu. Současné vydání v nakladatelství Maxima představuje výrazně přepracovaný překlad z roku 1995.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 1999 , MaximaOriginální název:
孫子兵法 (Sūnzi bīngfǎ)
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize O válečném umění. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (22)


"není důkazem jasnozřivosti
uvidět měsíc a slunce"
A také není důkazem moudrosti přečíst co nejvíc knih, protože přečíst ještě neznamená pochopit. Nebo pochopit vše. A takové knihy se mi líbí. :)


Umění války je souhrnem 2500 let starých poznatků o úspěšném vedení války. Útlá knížka s vysvětlivkami, která se dobře čte i vojenskému laikovi. Přečetla jsem z důvodu častých citací a neuvěřitelnému stáří původního písma.
"Tónů není vice než pět, a přesto v jejich proměnách je více zvuků...
Barev není více než pět, a přesto v jejich proměnách je více barev...
Chutí není více než pět, a přesto v jejich proměnách je více chutí..."
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha O válečném umění v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 144x |
ve Čtenářské výzvě | 19x |
v Doporučených | 11x |
v Mé knihovně | 100x |
v Chystám se číst | 45x |
v Chci si koupit | 15x |
v dalších seznamech | 2x |
Štítky knihy
Čína filozofie válečnictví čínská literatura starověk vojenství Asie vojenská taktika starověká literatura čínská filozofieAutorovy další knížky
2008 | ![]() |
2005 | ![]() |
2005 | ![]() |
V mnohých ohľadoch prekvapivo stále "živá" kniha. Myšlienky v nej sú tak univerzálne a zbavené "omáčky" , že si neviem predstaviť , že by nastala situácia, že by prestala byť aktuálna.