Obchodní smlouvy. Závazky v podnikání přehled
Josef Bejček , Josef Šilhán
Nové vydání učebnice, navazující na úspěšný, v reedicích vydávaný titul Obchodní závazky, podává komplexnější pedagogické pojednání problematiky obchodních smluv a závazkových vztahů týkajících se podnikání a obchodního závodu. Obsah učebnice reaguje na sjednocení úpravy závazkového práva v občanském zákoníku, aniž by byl opakováním materie probírané v kursech obecného práva občanského. Jednotlivým závazkovým institutům se věnuje především z hlediska vztahů mezi podnikateli (tzv. dvoustranných obchodů) a rozebírá je v podrobnostech a praktických souvislostech. Výklad je rozdělen do komplexnějších funkčních celků zachycujících jednotlivá stádia vzniku a realizace obchodů, kterými jsou předsmluvní a smluvní stádium, smluvní alokace obchodního rizika, specifika zániku obchodních závazků, dispozice s obchodním závodem, servis a logistika v obchodu, obchodně distribuční formy, bankovní, úvěrové a platební vztahy. Díky pragmatickému přístupu k tématu může tato učebnice velmi vhodným způsobem sloužit nejen jako studijní podklad ke zkoušce, ale i jako praktická pomůcka pro smluvní praxi.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obchodní smlouvy. Závazky v podnikání. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Špičková kniha. Nejde o žádnou hloupou učebnici, ale o praxí ověřenou praktickou příručku a to velmi kvalitně připravenou.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Obchodní smlouvy. Závazky v podnikání v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 6x |
v Knihotéce | 5x |
Lze-li o této publikaci něco s klidem říct, je to nejlepší učebnice závazků v našem prostředí. Což je vlastně dost smutné, vzhledem k její relativně úzké profilaci na obor, který stricto sensu neexistuje, že ano...
Je to nicméně tak. Na její přípravě se podíleli špičkoví odborníci, kteří o obchodním právu v téhle republice vědí nejvíce, navíc s vhledem do zahraničních úprav a expertízou v jiných oborech. Sám profesor Bejček a jeho univerzální přehled o... právu, když už jsme u toho.... by stačil, zde vedle něj ale stojí mnozí další.
Obsahem je kniha velice poutavá. Vedle poměrně zajímavých teoretických úvah a kritik de lege ferenda přináší hlavní devizu učebnice – je praktická. Dává čtenáři možné náhledy na kontraktaci, nejde jí o vymezení de lege lata úpravy, ale o poučení čtenáře jak nejlépe se smlouvami pracovat. V tom je unikátní. Navíc je věcně správná (většinou, nuance člověk vždy najde), což by samo stačilo k prominentnímu místu ve světě závazkové literatury u nás.
Jistě, dokonalá není, to zase ne. Jednak už je staršího data, proto nereflektuje některé novely, absentuje některá významná judikatura, hlavně ale není dostatečně vyčerpávající. Ano, zní to zvláštně při rozsahu 500 stran, ale je to tak. Některé právní instituty rozhodně nedostaly potřebné množství prostoru. Způsoby zániku závazku, následky jejich porušení, hardship, ale i v některých smluvních typech není úprava dostatečná (dovedu si představit například rozšíření smlouvy o díla o detaily k implicitní akceptaci změny ceny určené odhadem). To vše by nicméně mělo být vyřešeno druhým vydáním, které se chystá vyjít již v několika málo měsících – profesor Bejček mi sdělil něco o červenci, jestli si správně pamatuji. Všechny tyto drobné neduhy by tak měly odvanout.
Takže shrnuto, jistě, je to jen učebnice, nemůže obsáhnout všechno, co by náročný čtenář snad chtěl. Ale svůj úkol plní naprosto skvěle a vlastně patří opravdu k tomu nejlepšímu z učebnic u nás. A nové vydání by to snad mělo ještě zlepšit.