Obchodníci s vesmírem přehled
Frederik George Pohl Jr. , Cyril M. Kornbluth
Spojené státy za sto let. Přelidněný svět ovládají gigantické reklamní společnosti. Zabití v rámci průmyslové msty se považuje za běžný přestupek, ale zabití bez výstrahy - to je obchodní urážka. Rozpoutává se bezohledná bitva o největší kšeft lidské historie - o právo kolonizovat Venuši. V nejprudším ohni se ocitá šéftextař projektu Venuše Mitchell Courtenay, proti němuž se staví nejenom konkurenční reklamní společnost a podzemní hnutí konzoušů, ale i jeho vlastní žena Kathy. Život Courtenayem smýká z USA na jižní pól, na plantáže koncernu Chlorella v Kostarice i na osídlený Měsíc a uchystává mu překvapení za překvapením - s největším šokem, jak se sluší a patří, nakonec. -- zdroj: legie.info --... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1987 , OdeonOriginální název:
The Space Merchants, 1953
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obchodníci s vesmírem. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (30)
(SPOILER)
Před několika lety jsem se s nadšením vrhl na sérii Gateway od Frederika Pohla a zděsil jsem se, jak dokázal autor promrhat potenciál a nepodařilo se mi dodnes sérii dočíst. Když jsem náhodně koupil před několika dny Obchodníky s vesmírem v antikvariátu, bál jsem se do toho začíst. Během několika dní jsem snad pětkrát přečetl první kapitolu, protože jsem vždy zapomněl, o čem to bylo. Až jsem se začetl a dostal se cca na padesátou stranu, nemohl jsem se odtrhnout a chtěl jsem pořád pokračovat dále a dost mě to chytlo.
Je poznat, že to bylo napsáno někdy začátkem padesátých let. Odehrává se to někdy kolem roku 2050. A v tom světě budoucnosti všichni chodí pro informace do knihoven, neustále kouří, píší na psacích strojích ale hlavně žijí v přelidněném světě, který ovládají reklamní společnosti, které dávají své inzeráty (ve stylu reklamy z první republiky v Československu) i do knih a nebo je promítají na okénka v letadle, aby se cestující jen tak nemohl kochat pohledem ven.
Mitch Courtenay je reklamní šéftextař a dostává od svého šéfa zakázku snů. Nalákat lidi na kolonizaci Venuše. A tím proti sobě postaví druhou velkou reklamní společnost, která v rámci obchodních praktik je odhodlána ho zavraždit. Ale také po něm jdou i vlastní kolegové z firmy a najednou se mu celý život bortí.
Manželka Kathy je odtažitá a více se zajímá o trpaslíka Jecka O´Shea, který díky svým třiceti kilogramům váhy byl prvním astronautem, co doletěl na Venuši. Kolegové projekt sabotují, flákají se, vymýšlí si údaje. A když se to Mitch snaží napravit, najednou padá na společenské dno, pod cizím jménem se stává sběračem chlorelly v Kostarice, setkává se s tzv. konzouši, kteří jsou proti konzumní společnosti, proti všemu, co dosud Mitch uznával. Po večerech studují speciální spisy a jsou jak bolševici v evropském meziválečném období.
Z Kostariky se Mitch dostává až na osídlený Měsíc a tam odhaluje, kdo je ve skutečnosti jeho odtažitá manželka, dostává se zpět do své kategorie a odhaluje spiknutí, které ale dále pokračuje.
A pak přichází překvapující závěr, který mi přišel až překombinovaný, ale tak nějak ve stylu utopistických levicových myšlenek v 50. letech minulého století v USA.
Ani to nebylo tak sci-fi, ale spíše dost dobře napsaná satira na kapitalismus, na konzumní společnost. Člověk má jen svou cenu tím, že kupuje další a další zboží, čím více vydělává, tím více kupuje a dává vydělat svým bratřím. Čím nižší IQ, tím lepší, protože se nechá krásně ovlivnit reklamou.
A protože se musí prodat všechno, máme tu i reklamu na dětské cigarety Šlučík. Čím dříve děti budou kouřit, tím více budou kouřit v budoucnosti jako dospělí.
Za sebe rozhodně doporučuji a hodnotím čtyřmi hvězdami.
více než samotný příběh mne zaujal vizionářsky líčený svět budoucnosti (společensky i ekologicky), čte se svižně a s napětím, doporučuju
mladí čtenáři možná nezachytí tu schematičnost bipolárního světa bezohledných kapitalistů vs. spravedlivých socialistů, v němž je Mitchell násilně přesazen na nejnižší pozici mezi vykořisťované a "léčen šokem", že z vykořisťovatelského systému, který sám vytváří, se sociálně slabý jedinec nemůže vyvázat; nejmladší současné čtenáře spíše pohorší dobový diskurz kriminalizované homosexuality či stereotyp žen, které jsou buď mrchy, nebo bezmezně pečující submisivky
mimochodem - baví mě ta příznačná šablona bez výjimky inteligentních dělníků, kteří po celodenní vyčerpávající manuální práci organizovaně zasedají nad "stranou doporučenou odbornou literaturou" a po nocích ji neúnavně studují
Související novinky (1)
Všechno, co jsme ztratili, Dny rozhodnutí a další knižní novinky (10. týden)
05.03.2023
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Obchodníci s vesmírem v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 296x |
ve Čtenářské výzvě | 10x |
v Doporučených | 20x |
v Knihotéce | 175x |
v Chystám se číst | 74x |
v Chci si koupit | 27x |
v dalších seznamech | 3x |
Rychlé, svižné a hlavně oduševnělé čtení, které spíše než Sci-fi funguje jako velmi výstižná satira extrémního kapitalismu, jehož základní myšlenky jsou zde sice podány formou přemrštěné karikatury obchodní krevní msty a novodobého otrokářství, i tak ale je a bude aktuální a řádně děsivá svou uvěřitelností. Ba co víc, dystopický svět superkategorií a konzumentů mi připadá reálnější než časoprostor slavného Orwellova Velkého bratra, a to už je co říct! Místo, kde knížka trochu pokulhává, je malý rozsah stran a tedy uspěchanost budování charakterů hlavních postav, kterých je na tak krátkou novelu zkrátka moc a v ubíhajícím ději mají prostor na dva tři dialogy. A v podobnému kaleidoskopu hrdinů a padouchů, do kterého ještě vstupuje (musím uznat - zábavná) exkurze několika exotickými destinacemi a několika firemními řetězci s komplikovanou ideologií a odlišnou reklamní taktikou, uf, to už čtenáře zahltí. Na konci rychlé jízdy jen tak tak posbíráme dojmy, zhnusíme se nad konzumním světem a přiznáme si, že by to mělo být delší.
Btw vydání z šedesátek obsahuje hodně propagační dodatek hanobící USA a připodobňující románové otrokářství k Baťismu...