Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 přehled

Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304922/mid_obet-pripadu-babice-jan-bula-1920-1-rbW-304922.jpg 4 24 24

V červenci 1951 zazněly ve škole v Babicích výstřely. Zemřeli tři funkcionáři MNV. Třebaže již druhý den byli pachatelé dopadeni, využil komunistický režim událost jako záminku pro likvidaci dalších „nepohodlných“ osob. Rozpoutal tak jednu z největších represivních akcí v dějinách Československa. V kontextu atmosféry padesátých let nám autor představuje životní příběh mladého kněze Jana Buly, jednoho z nevinně popravených v kauze Babice. Zhasl nedokouřenou cigaretu a pohledem se ještě rozloučil se svými obrázky. Jeden z dozorců si od něj převzal napsané dopisy. Pak byl odveden do dvorku v rohu zadní budovy věznice… Soudce mu přečetl rozsudek státního soudu, rozhodnutí Nejvyššího soudu a přípis prokuratury o zamítnutí milosti. P. Jan Bula ho nevnímal. Byl vyrovnaný a připravený zemřít… (ukázka)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952. Přihlašte se a napište ho.

Jana512
26.06.2022 5 z 5

Hrdinsky přijatý osud P. Jana Buly, který byl oblíbeným knězem, avšak na základě zkonstruovaných zločinů brutalitního režimu, byl odsouzen na smrt oběšením. Jeho provinění spočívalo v tom, že poskytl nocleh svému spolužákovi Ladislavu Malému, který se podílel na "Babických událostech", které osnoval, jako člen StB. P. Jan Bula o tom netušil a staly se až v době, kdy P. Jan Bula byl zatčený. V tomto procesu zemřeli ještě další dva kněží, jako "nepřátelé" režimu.
P. Bula byl oblíbený, měl rád lidi a krásně kreslil. V závěru svého života napsal: "Člověk Boha nikdy dost nemiluje, a to je jediné, čeho musí litovat."

Sauerkraut
19.05.2020 5 z 5

Smutné svědectví o mimořádném člověku. O "padesátých letech" jsem toho přečetla hodně, ale ta brutalita mě nikdy nepřestává překvapovat. Navíc to bude zítra brzy ráno 68 roků od popravy....

PetrákGabriel
15.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha, svědectví o životě nevinného a mladého faráře, který byl popraven. Doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 v seznamech