Obrazy a plastiky výtvarných umělců 2. poloviny 20. století přehled
Karel Štoll
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241074/bmid_obrazy-a-plastiky-vytvarnych-umelcu-241074.jpeg
4
2
2
Dílo encyklopedického charakteru, obsahující popisy 437 děl 72 výtvarníků 2. poloviny 20. století. Snímky malířů, grafiků, sochařů keramiků a sklářů s medailony autorů a působení
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obrazy a plastiky výtvarných umělců 2. poloviny 20. století. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Obrazy a plastiky výtvarných umělců 2. poloviny 20. století v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 2x |
Autorovy další knížky
1995 | Obrazy a plastiky výtvarných umělců 2. poloviny 20. století |
2000 | Krásy českých loutek ve fotografii |
Rozsah knížky je 160 stránek, autor se věnuje 72 umělcům a zobrazeno je 437 děl. Z toho je patrné, že příliš prostoru pro text až tak nezbývá. Primárně se jedná o obrazovou publikaci a obrazové části není co vytknout, je bohatá, takže si čtenář udělá základní představu o dílech daných umělců. Umělci jsou řazeni abecedně (obecně je jim věnována jedna až tři stránky). Když to vezmu od A, tak se knížka věnuje následujícím umělcům: Jiří Anderle, Milan Rastislav Baborák, Jan Bauch, Jaroslav Blažek, Adolf Born, Oldřich Michael Brož, František Cundrla, Libuše Čtveráková, Karel Demel, Jaroslav Grus, Vladimír Hlubůček (co jsem se díval, tak by se mělo psát Hlubuček), Jiří Václav Hampl, Miroslav Hudeček, Olga Hudečková, František Hudeček, Cyril Chramosta, Antonie Jankovcová…
Textová část je ovlivněna tím, že většinu umělců autor osobně znal, často se v textu setkáme s osobními vzpomínkami na daného umělce, například Dimitrij Kadrnožka, u něj najdeme text: „Jeho osobní zážitky z Kuby byly tak silné a krásné, že na ně vzpomíná často a rád. Jak sám říká, byly to nejsvětlejší body v jeho životě. Kubánci dali Kadrnožkovi nejlepší prostředí a výborné podmínky. Měl možnost si vybrat žáky sám, ale také sestavit tým pedagogů a dalších spolupracovníků. Po třech letech existence této školy, pověřili Míťu (tak mu říkám v soukromí), aby ještě s dalšími spolupracovníky vypracoval návrh na jinou – novou školu…“
Za obrazovou část bych dal 100 %, za textovou tak kolem 70 %. U děl chybí rozměry a někdy rok tvorby.