Obvyklé hrdinství přehled

Obvyklé hrdinství
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297758/bmid_obvykle-hrdinstvi-UvP-297758.jpg 4 8 8

Nová sbírka mladého autora rozrušuje stereotypy současné poezie. Už název sbírky zachycuje protiklad. Pokud hrdinství nazveme „obvyklým“, zařazujeme ho do času, zbavujeme jej kouzla, navíc z něj děláme něco rutinního. Ale neměli bychom být „hrdiny“ zcela samozřejmě? Je to jen jiné vyjádření protikladu romantiky a realismu. Humorný tón žene jeho hru (situace a příběhy) kupředu, ale co se lehce říká, může být i docela vážné, hranice mezi veselostí a šílenou „vážností“ je nejasná. Odlehčené pasáže kontrastují s přesycenými, patos sousedí s ironií. Zároveň tento svůj přístup nenabízí jako jedinou možnost tvorby a rozumění. Znovu a znovu usazuje svůj styl, zahušťuje svoji výpověď, zintenzivňuje práci s obrazem, jako by se bál tolik zrádné snadnosti a rozmáchlosti lyrického psaní. Je to svérázná, svého druhu „quijotovská“ reakce na neduhy současné poezie.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obvyklé hrdinství. Přihlašte se a napište ho.

000nugatovej
31.07.2019 3 z 5

Komentuje se těžko, no.
Tak malou nálepku: Mozaikovitá lyrika XXI. století. (Jenže nálepky jsou nepřesné, že.)

Tak aspoň malá citace:

"Takhle pozdě na vysokých kopcích plno větru
vyvedly mne do tmy zvonce z mlhy -
byl to jenom jeden zvonec, bimbal se jí o krk
stál jsem v mlze s krávou ve tmě, byl jsem chvíli šťastný."

Závěr básně Už jsem ten den nechtěl chodit večer ven co ve tmě (str. 36)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Obvyklé hrdinství v seznamech

v dalších seznamech1x