Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy přehled
Marian Hochel
Od 23. října do 24. prosince 1820 se uskutečnil v Opavě kongres Svaté aliance. Do slezského města na periférii habsburské monarchie se tehdy sjeli tři evropští panovníci se svými diplomaty. Město svůj úkol důstojně splnilo a přivítalo řadu zámožných hostů. Stěžejní roli na kongresu sehráli zástupci Rakouska a Ruska. Předmětem jednání byla především situace a revoluční hnutí na jihu Itálie, jež vedlo k ustavení Království obojí Sicílie na konstitučních základech. Výzkum realizovaný ke 200. výročí Opavského kongresu poodhalil množství cenných pramenů s vazbou k této dějinné události, uchovávaných v domácích i zahraničních paměťových institucích. Výsledkem mezinárodního dialogu historiček a historiků je tato kniha přinášející řadu nových poznatků. Interpretace a reinterpretace Opavského kongresu poukázaly na jeho význam „mezi časy“ nejen v dějinách města a regionu, ale i v historické paměti a mezinárodním kontextu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy v seznamech
Kniha zatím není zařazena v žádném seznamu (Přečtené knihy, Právě čtené,...)
Publikace přibližuje čtenářům vybrané kapitoly evropské geopolitiky vítězných zemí Svaté aliance po vídeňském kongresu konaném v r. 1815 (tzn. carského Ruska, podunajské monarchie a Pruska) a jejich snahy o eliminování veškerých potenciální rizik revolucí (včetně tzv. karbonářské revoluce), jež mohly po napolenských válkách opětovně omezit absolutistické postavení tamních vládců a jejich nejbližsích stoupenců. Po boku snah absolutistických vládců je v jedné z kapitol popisován i pohled Louise Bignona, francouzského diplomata, politika a někdejšího stoupence Napoleona a také odpůrce absolutismu a podporovatele myšlenek liberalismu a počátečního nacionalismu.