Orient expres Londýn-Bagdád přehled
Andrew Eames
Podtitul: Historií i přítomností ve stopách Agathy Christie V roce 1928 se Agatha Christie vydala z Londýna do Bagdádu na místa senzačních vykopávek v oblasti starověkých říší Sumerů, Asyřanů a Babyloňanů. Ještě mnohokrát se sem vrátila za svým druhým manželem archeologem a i ve své tvorbě zúročila popis trasy luxusního vlaku, jehož historická napodobenina dodnes pravidelně vyjíždí z Londýna. Britský novinář Andrew Eames se vydal stejnou cestou a jako ctitel slavné spisovatelky zaznamenal její stopy tam, kde pobývala, ale současně zachytil část politických, hospodářských a kulturních dějin i dnešek evropských a orientálních států, jejichž územím dávná trasa Orient expresu vedla.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2005 , BránaOriginální název:
8.55 to Baghdad
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Orient expres Londýn-Bagdád. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Prý dobrodruh, ale také novinář Andrew Eames se rozhodl, že se vydá slavným Orient-expresem po stopách Agathy Christie. I zakoupil jízdenku Londýn-Bagdád a připomínal si obdobnou pouť, kterou podnikla Lady Agatha se svým budoucím manželem, Maxm.Mallowanem v r.1928.
Kniha je čtivá, osobně se mi nejvíce líbily pasáže z přerušované jízdy po zemích bývalé Jugoslávie, ale hlavně z Bulharska.
Osobně bych se na takovou cestu nevydal, ale rád si o ní přečtu. Třeba o cestě po Sýrii, tedy v době jízdy autora, ještě nezničenou zemí, kde musím zmínit historické Aleppo, nyní v troskách. I to je bohužel daň nesmyslné válce.
Zkrátka - četbou se přeneseme pouze o 90 let nazad, ale má to své kouzlo.
Autorovy zážitky z cesty, vyprávění o životě Agathy Christie a přiblížení historické i současné společenskopolitické situace v navštívených místech - to jsou základní tři témata knihy. Kladně lze hodnotit nápad a trefné postřehy z reportážních částí, které se čtou velice dobře. Významným událostem ze života autorky detektivních příběhů by možná lépe prospělo soustředění do jednoho celku. Potěšení z četby kazí jen k uzoufání nudně psané historické pasáže. Stojí však za to, nenechat se jimi odradit. Pan Eames totiž představuje prostředí, kam se turista běžně nepodívá. Ať už je to jízda vlaky různých úrovní, nebo návštěva měst v Sýrii či Iráku.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Orient expres Londýn-Bagdád v seznamech
v Přečtených | 9x |
v Doporučených | 3x |
v Mé knihovně | 4x |
v Chystám se číst | 3x |
Velmi zajímavý cestopis, autor je přímočarý a upřímný. Líbily se mi popisy navštívených měst i pocitů jaké z nich autor má. Bohužel část knihy se čte opravdu špatně, to že jsme si my lidé zničili v prý nejvzdělanější a nejmoudřejší generaci tolik kulturního dědictví které přežilo i více barbarské národy je smutné, chtě nechtě se člověk zamyslí nad tím, jak moc jsme vlastně přes všechnu tu technologii kolem nás jen primitivní zvěř.