Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 3,4 přehled
Jaroslav Hašek
Čtyřdílný humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 54 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit. obsahuje: III. Slavný výprask IV. Pokračování slavného výprasku Slavný výprask 91. pěší pluk je opět naložen do vlaku, který jej veze jako „novou skupinu lidí hnaných na jatky“ do Haliče na ruskou frontu. Hašek tuto pouť přes celé Uhry popisuje tak, že se román stává skutečnou obžalobou války a stupidních důstojníků, kterým nejde o nic jiného než o vlastní prospěch bez ohledu na osudy vojáků, kterým mají velet. Jejich schopnosti Hašek popisuje takto: „Byl to pán velkých vojenských schopností, které se mu vrazily do nohou ve formě podágry“. Názory prostých vojáků na válku charakterizuje Hašek slovy: „Po celou dobu železniční přepravy bataliónu, který měl sklízet válečnou slávu, až projde pěšky od Laborce východní Haličí na front, vedly se ve vagónu, kde byl jednoroční dobrovolník a Švejk, opět podivné řeči, víceméně velezrádného obsahu“. Na konci dílu je Švejk vyslán jako kvartýrmachr zajistit pro svou kumpanii nocleh ve Felštýně. Když Švejk dojde k malému rybníku, setká se tam s uprchlým ruským zajatcem, který se tam koupal a po spatření Švejka se dal nahý na útěk. Švejk si oblékne jeho uniformu, protože je zvědav, jak by mu asi slušela. V této uniformě ho najde patrola polního četnictva, která tohoto ruského uprchlíka hledala. Jsou to Maďaři, kteří Švejkovi nerozumí a přes jeho protesty ho zařadí do transportu ruských zajatců určených pracovat na opravě železniční trati. Tak Švejk upadne omylem do rakouského zajetí. Pokračování slavného výprasku Poté, co je zjištěno, že Švejk je Čech, je na něj pohlíženo jako na zběha a polní soud ho odsoudí k smrti. Duchovní útěchu před popravou mu má poskytnout polní kurát Martinec, původně skutečně nábožensky založený muž, který stykem s opilými důstojníky postupně mravně upadá, což si nepřestává v skrytu duše neustále vyčítat. Švejk jej však považuje za dalšího vězně a svými proslovy jej tak vyděsí, že Martinec z cely prchne na důstojnický večírek, kde se zpije do bezvědomí „s přesvědčením, že se hraje o jeho duši a on sám že je mučedníkem“. Nakonec se vše vysvětlí a Švejk se opět ocitne u své marškumpanie. Haškův text pak končí proslovem poručíka Duba „S okresním hejtmanem jsme vždy říkávali: Patriotismus, věrnost k povinnosti, sebepřekonání, to jsou ty pravé zbraně ve válce! Připomínám si to zejména dnes, když naše vojska v dohledné době překročí hranice“. Vše, co případně v knize následuje za touto větou, je pokračování dopsané od Karla Vaňka... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 3,4. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (17)
Nemohu se zbavit dojmu, že klasika už mě nepolíbí. Hodně jsem se pral s tím, že i když se kniha četla rychle, bylo to protože byla generativní. Padesátý výčet toho, jak vlak jede po kolejích a podobně mě nijak nenadchne. Situace se opakují a ty zajímavé, které se dostaly do filmu jsou tak zaneseny, že je ani nepostřehneme. Velká škoda, ale faktem zůstává, že první dva díly jsou nejdynamičtější a nejzáživnější. K tomuhle se možná dostanu jen audiem.
Poslední dva díly se dějově motají v kruhu a hodně námětů se opakuje. Ale i tak se nedá říct, že by mě to nebavilo, protože hlavní náplní knih jsou Švejkovy povedené příběhy. Přestože je čtvrtý díl nedokončen je relativně uzavřen. Kritika armády a tehdejšího zřízení se otupila do absurdního humoru, což je možná škoda. Celkově to stojí za přečtení.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (1)
„„Každej nemůže bejt chytrej, pane obrlajtnant,“ řekl přesvědčivě Švejk, „ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej.“
Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 3,4 v seznamech
v Právě čtených | 8x |
v Přečtených | 366x |
ve Čtenářské výzvě | 13x |
v Doporučených | 24x |
v Knihotéce | 339x |
v Chystám se číst | 40x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
humor zfilmováno antimilitarismus Švejk válečné romány čeští vojáci v 1. světové válce
Nedokončené pokračování Švejka. Spekulace o tom, jaký by byl býval celý Švejk, kdyby jej byl Hašek dopsal, nemá asi cenu rozebírat. Jisté je, že Haškův styl je nenapodobitelný, o čemž se může přesvědčit každý, kdo po přečtení této knihy sáhl po „pokračování“ z pera Karla Vaňka (Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a revoluci). Není Švejk jako Švejk.
V tomto Haškově nedokončeném pokračování se opět setkáme s notnou dávkou absurdního humoru a především s dalšími nezapomenutelnými postavami jako je kuchař Jurajda, Baloun, Kadet Biegler, účetní šikovatel Vaněk a mnoho dalších, z nichž je třeba vypíchnout geniálně vykreslenou postavu poručíka Duba, takto prototyp dokonalého blba oplývajícího mocí. Samozřejmě je tu i starý známý nadporučík Lukáš, ale ten je již poněkud v pozadí. Kulasami děje je především válečná Halič a zde také náhle celá Švejkova anabáze končí.
Oba Haškovy díly jsou nezapomenutelné a není divu, že si Švejk získal oblibu prakticky v celém světě. Jak praví jeden bonmot: V bibli je skoro všechno, ve Švejkovi je úplně všechno.