Otcové prstenu přehled
Douglas A. Anderson , * antologie
Kdysi se na autory žánru fantasy pohlíželo svrchu jako na dodavatele únikové literatury, nebo v nejlepším, výrobce příběhů vhodných k uspávání dětí. Dnes tituly fantasy okupují žebříčky bestsellerů a fantasy filmy plní kasy kin. Fantasy náměty dominují novému průmyslu počítačových her a o klasických dílech žánru se učí děti ve školách a na universitách po celém světě. Zásluhu na tom má nade všemi ostatními John Ronald Reuel Tolkien, milovaný autor Hobita a Pána prstenů. Téměř všichni současní mistři fantasy o sobě prohlašují, že J. R. R. Tolkien je jejich vzor a mistr, ten, který zažehl jejich imaginaci a inspiroval je k tvorbě. Ale kteří autoři ovlivnili jeho? Sir Isaac Newton jednou řekl: „Jestliže jsem viděl dále, bylo to proto, že jsem stál na ramenou gigantů.“ A to platí i obecně. Proto v této sbírce mezinárodně uznávaný tolkienovský expert Douglas A. Anderson vůbec poprvé shromáždil reprezentativní výběr ukázek děl těchto gigantů, aby vytvořil knihu, jež se stane klasikou sama o sobě. Ve Zlatém klíči, který inspiroval Tolkiena k napsání Kováře z Wooton Major, Georgie MacDonald vypráví příběh chlapce, jehož cesta na konec duhy přivede za hranice světa. V romantickém vyprávění Andrew Langa Příběh o Sigurdovi vystupují kouzelný prsten, čarovný meč a odvážný hrdina milovaný dvěma krásnými ženami – a prokletý strašidelným drakem. Tolkien četl E. A. Wyke-Smithovu Kouzelnou zemi Snergů svým dětem, okouzlen těmito pohádkami a národu skřítků „jen o něco větších než normální stůl“. V této sbírce se také poprvé objevuje dosud nikdy nepublikovaný literární klenot Davida Lindsaye, autora Cesty na Artur, povídky, kterou Tolkien vysoko cenil jako thriller i jako dílo o filozofii, víře a morálce. Tato sbírka příběhů plných čarovných cest, neohrožených hrdinů a strašných šelem představuje našemu publiku i neznámé autory, jejichž náměty, postupy, ideje a morální postoje inspirovaly další generace tvůrců včetně Tolkiena, a které každý milovník fantasy či Pána prstenů bude číst s potěšením.... celý text
Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: 2004 , BaronetOriginální název:
Tales Before Tolkien, 2003
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Otcové prstenu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Příchod Teroru a Výbušnina Baumoff se kvalitou značně vymykají zbytku sborníku, a představují perly sbírky (a to ani jedna není fantasy v pravém slova smyslu, spíše originální pokusy o horror). Zbytek sbírky bohužel tvoří fantasy průměr na některých místech namíchaný s podprůměrem.
Tohle je super! Stále někdo různým autorům vyčítá vliv Tolkiena. Ale tady je jasně vidět, že i sám Tolkien se nechal ovlivnit tvorbou před ním.
Knihy tvoří knihy. A nic není úplně nové.
Jako pro milovnici fantasy to pro mě bylo skvělé čtení.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Otcové prstenu v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 32x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 28x |
v Chystám se číst | 18x |
v Chci si koupit | 1x |
v dalších seznamech | 3x |
Část díla
Černé srdce a Bílé srdce - Zulská idyla
1896
Ču-bú a Šímiš
1911
Ďábel papežem
1888
Daleké ostrovy
1902
Kanovník a Gryf
1885
Z pohledu dnešní doby možná slabší kousky, ale když se zamyslíte nad tím, že většina povídek pochází zhruba z let 1880-1930, tak je to sakra dobrý výběr. Výborný vzorek předtolkienovské fantasy. Někdy je vliv naprosto evidentní (Kočka Míca), jinde Tolkien inspiraci popírá (třeba Kroniky Islandie nikdy nečetl, ale co do rozsahu jsou podobné kronikám Středozemě a dodatkům). Pro fanouška žánru rozhodně velmi zajímavé čtení.