Paměť a projektové vyučování v dějepise přehled

Paměť a projektové vyučování v dějepise
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457782/mid_pamet-a-projektove-vyucovani-v-deje-S2Y-457782.jpg 4 2 2

Publikace je v prostředí české didaktiky dějepisu jedním z prvních pokusů o hledání a ověřování možností, jak při výuce moderních a soudobých dějin na základních i středních školách pracovat s tématem paměti a didakticky využívat vzpomínky pamětníků. V úvodní části autoři ukotvují základní pojmy a teoretické koncepty paměťových studií do didaktického prostředí. Následně na příkladech využití analýzy vzpomínek a hmotných svědků minulosti hledají cesty rozvíjení historického myšlení žáků a dosahování jejich samostatného historického poznání. Autoři zhodnocují i přednosti a limity projektové výuky a aplikace metody orální historie do dějepisné praxe.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Paměť a projektové vyučování v dějepise. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (1)

baacinka
24.04.2021 4 z 5

Skvělá příručka, který nastíní možnosti využití pamětníků či paměťových artefaktů ve výuce a problematiku rozebírá z mnoha stránek. Doplňuje mnoho praktických příkladů, jelikož je založena na několikaletém studiu. Z teoretického hlediska představuje ve stručnosti problematickou historické kolektivní paměti, zapomínání a vzpomínání. Zabývá se především rozporem mezi rodinnou či individuální pamětí a kodifikovanou faktografií a nabízí možnosti, jak tento rozpor ve výuce využít. Může posloužit nejen učitelům, ale také začínajícím badatelům jako úvod do práce s pamětníky či studentům historie jako uvedení do problematiky paměťových studií.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Paměť a projektové vyučování v dějepise v seznamech