Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945 přehled
Danny S. Parker
„I špatná pověst svým způsobem zavazuje.“ Tak to napsal Jochen Peiper z východní fronty domů v roce 1943. Charakterizoval tak svoje bojem zocelené postavení velitele během druhé světové války. Kniha Peiperova válka je nové závažné dílo vojenské historie renomovaného autora literatury faktu Dannyho S. Parkera. Přináší jedinečný pohled na druhou světovou válku očima významného účastníka oné temné stránky dějin. Příběh sleduje válečnou kariéru plukovníka Waffen-SS Jochena Peipera (1915–1976), ideálního árijského krasavce, který byl ve Třetí říši považován za hrdinu. Peiper byl v prvních letech války pobočníkem Heinricha Himmlera a poté, co získal polní velení v bojové jednotce nesoucí vůdcovo jméno, Leibstandarte Adolf Hitler, se proslavil okázalým a brutálním stylem válčení na východní frontě. Tam, v místech, kde bojoval, bylo zajímáno jen málo zajatců a rasová genocida probíhala mnohdy i bez přímých rozkazů. Peiperova bojová skupina, převelená na Západ, vypálila městečko v severní Itálii a zabila tamního starostu a kněze. Peiper byl v přímém kontaktu s Himmlerem a dalšími vysoce postavenými osobami té doby a v příběhu má nezastupitelné místo jako legendární svědek vnitřního fungování nacistické elity – spolu s dalšími prominentními důstojníky SS, jakým byl například Kurt Meyer. Toto badatelsky pečlivě připravené dílo nám umožňuje být svědky vrcholné, a nakonec smrtící série nacistických vojenských tažení, během nichž Peiper bojuje za Německo na všech frontách konfliktu. Kniha Peiperova válka poskytuje výmluvný pohled zevnitř na Hitlerovu válku a poté na to, jak byla temná tajemství přísně utajovaného velení překvapivě odhalena na konci války v neméně přísně utajovaném vyšetřovacím zařízením ve Spojených státech. Popsáno je i Peiperovo poválečné věznění až po propuštění v roce 1956. Stručná poznámka na konci knihy shrnuje potom posledních 20 let jeho života.... celý text
Válečné Literatura naučná Historie
Vydáno: 2022 , Elka PressOriginální název:
Peiper's War: The Wartime Years of SS Leader Jochen Peiper 1941-44, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
(SPOILER) V době kdy se zdálo, že vše o SS už bylo napsáno i řečeno se objeví taková perla. Výborně napsaná i přeložena kniha plná zajímavých, nových, informací i fotografií.
Peiper je znamy najme pre malmedsky masaker, no bol jednym z prototypov idelaneho nemeckeho vojaka. Karieru zacal ako Himmlerov osobny pobocnik a vypracoval sa na celo vlastnej bojovej skupiny s ktorou prešiel Sovietskym zvazom a bojmi v Normandii. Skoda, že toto nei su jeho spomineky, podobne ako ich spisal Meyer, Skorzeny ci Degrelle /ktorí sa v texte spominaju/. Aj napriek tomu ide o vybornu knihu - teda vyborne napisanu /jednu z viacerych o Peiperovi od autora/ - kde je opisana cela jeho vojenská kariera od vstupu do SS cez vytvorenie jeho Kampfgruppe Peiper a jeho "Letovacích lámp" cez ťažke boje vo Francuzsku az po opis jeho zajatia.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945 v seznamech
v Přečtených | 7x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 8x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 7x |
Štítky knihy
válečná tažení vojevůdci, vojenští velitelé Waffen-SS
Autorovy další knížky
2022 | Peiperova válka: Válečná léta velitele SS Jochena Peipera: 1941–1945 |
2003 | Hitlerova ofenziva - Ardeny |
No... co do kvality značně rozporuplné. Danny S. Parker vědomě vztahuje text knihy do kontextu svých předchozích prací o Jochenu Peiperovi, takže se v zásadě dovídáme o jeho vojenských operacích mezi léty 1941 (1942) až 1944, přičemž je důraz převážně kladen na období zima 1942 až přesun na západní frontu na jaře 1944, kde mění perspektivu a popisuje průběh bojů bez ohledu na téma své práce. Přiznám se, že víc než další popis německého výprasku na Západě by mne zajímal vztah JP k manželce, přátelům, dětem, průběh jeho rekonvalescence atp. Hodně zjednodušeně se minimálně 100 stran textu Peiperovi nevěnuje. K ediční práci: chyb jak máku, kniha postrádá seznam použité literatury a zdrojů, místy nesedí odkazy (jsou prohozeny), úroveň přeložených dopisů je příšerná (připouštím, že zde je možná na vině převod do angličtiny a až druhotně do češtiny)... No a aby nezůstal autor bez viny, tak vývody z některých citací nechápu, prostě to nedává smysl.