Pevnosti v bojích Velké války: Východní fronta a Alpy přehled
Martin Dubánek , Ondřej Filip , Jan Pavel
Druhý svazek objevné práce o pevnostech a stálém opevnění za první světové války zachycuje zejména trojí obléhání pevnosti Přemyšl v Haliči, houževnatou obranu nejmodernějších rakousko-uherských fortů v Alpách a roli ruského pevnostního systému na území dnešního Polska, Litvy a Běloruska v prvních dvou letech války. Stručně je popsána i úloha pevnostních objektů na méně významných bojištích, například v Boce Kotorské, Dardanelské úžině, v Rumunsku nebo v německém přístavu Čching-tao na pobřeží Žlutého moře. Rozebrány jsou rovněž německé obojživelné operace v Baltském moři v letech 1917 a 1918, které vedly k rozpadu dlouhodobě budovaného systému carské pobřežní obrany. Opět nechybí popis strategických záměrů jednotlivých aktérů a analýza významu, které v nich pevnostní objekty hrály. Součástí knihy jsou také kapitoly o vývoji pobřežních opevnění a o využití zkušeností z první světové války v meziválečném období. Text doplňuje množství map, výkresů a dobových i současných fotografií.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pevnosti v bojích Velké války: Východní fronta a Alpy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Pevnosti v bojích Velké války: Východní fronta a Alpy v seznamech
v Přečtených | 4x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 6x |
v Chci si koupit | 2x |
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) pevnosti, opevnění čeští vojáci v 1. světové válce rakousko-uherská armáda
Skrýt reklamy
Tak za mě je to pětka jak vyšitá. Knížku jsem si nechal nadělit jako dárek s očekáváním mnoha zajímavých informací o východním a jižním bojišti našich pradědů. A moje očekávání R-U vs. Itálie byla překonána přiblížením bojových akcí proti ruským, rumunským, německým či tureckým pevnostem. Dokonce jsem se dostal až do německé kolonie na čínském pobřeží a také do Vladivostoku. Spousta plánků, fotografií a situačních map dobrý pocit z kvalitně zpracované knihy ještě umocnila. Za svoji osobu jako jediný nedostatek spatřuji to, že slovníček odborných "bunkrologických" výrazů obsahuje pouze první díl, věnovaný západní frontě. Škoda, rád bych si pár korun připlatil a měl vše pohromadě (první díl z prostorových důvodů pořizovat neplánuji).