Plasticus maritimus: invazivní druh přehled
Isabel Minhós Martins , Ana Pego
Když byla portugalská bioložka Ana Pego malá, nehrávala si na dvorku, ale skoro vždycky na pláži. Chodívala na procházky, pozorovala příliv a odliv a sbírala zkameněliny. Postupem času si uvědomila, že se v písku čím dál častěji objevuje nový druh: plast. Ana chtěla varovat před jeho dopady na život na planetě, a tak se rozhodla tento druh sbírat a pojmenovat ho. Nazvala ho Plasticus maritimus a následně se stal středem jejího zájmu. Vytvořila projekt, jehož cílem bylo zvýšit povědomí o uvážlivějším používání plastů. Tato kniha obsahuje množství informací o vztahu mezi plastem a oceány. Najdete v ní také průvodce, který radí jak se připravit na výlety, a snaží se čtenáře motivvat ke změně. Plasticus maritimus je umělý, invazivní, kontaminující druh s dlouhou životností, a tak si zaslouží, aby jeho dny byly sečteny!... celý text
Příroda, zvířata Pro děti a mládež Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2020 , Jana Kostelecká - JAKOSTOriginální název:
Plasticus maritimus, uma espécie invasora
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Plasticus maritimus: invazivní druh. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Oceán, moře….voda. Čisté?? Tahle (osobní) ekologická kniha není jen poučná, ale citlivě MOTIVUJÍCÍ !!! Napsal ji človíček, který se už od dětství nechce smířit s tím, co děláme přírodě, kdekoliv na světě, protože - jak ekologové a vzdělaní lidé ví - koloběhem vše souvisí se vším….
Dle mého není kniha určena konkrétní věkové kategorii, i když prioritně asi větším dětem. My dospělí v ní najdeme také dost informací a pokud je už někdo zná, tak opakování nikomu neuškodí:o))
Nápadité oslovení čtenáře, přehledné a názorné vysvětlení včetně dostatečně smutných (naštěstí ne krvelačných) fotografií k dokreslení dnešní skutečnosti o stavu nejen "našich" pláží. Realita umí vyděsit a co budou řešit v souvislosti s přírodou děti našich dětí a jejich děti … si stále příliš mnoho lidí neuvědomuje. Přestože často říkají „my když jsme chodili bosky v trávě, chytali raky v potoce, věci nám vydrželi, nikde žádné sáčky, ….“
TIP až budete vybírat třeba dárek :o))
Naprosto nesouhlasím s komentářem Niky Coffee. Kniha je už na první pohled dělaná pro děti, proto se dá čekat lehce napsaný text, i když o vážném tématu. Je jasné, že autorka vyzývá ke sbírání plastu především u moří a oceánů, když se tím sama zabývá a je mořská bioložka. I když nemáme moře, tak logicky z knihy vyplývá, že máme odpadky (a plasty především) sbírat. Protože škodí všem, nejen zvířatům ve vodě. A do dětské knihy se asi těžko dají přiložit fotky trpících zvířat. Kniha přitáhne pozornost právě tím, jak je krásně udělaná. Pastelkové ilustrace dělají ze čtení zážitek, odlišují knihu od ostatních ekologických příruček. Opravdu si myslím, že tahle kniha zasáhnout dokáže, malé i dospělé čtenáře. A pokud si ji přečtete opravdu pozorně, tak i zjistíte, proč autorka některé nálezy sbírá.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Plasticus maritimus: invazivní druh v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 6x |
v Chci si koupit | 2x |
v dalších seznamech | 5x |
Knížku jsem dostala jako dárek a nezamilovala jsem se do ní jen od pohledu, ale i obsahově. Úplně jiný styl podání problému plastů v oceánu a v našich životech, který je primárně určen asi dětem, ale obsahuje věci, které nechápou i někteří dospělí. Doplněno o nádherné ilustrace nakreslené pastelkami (ať si každý myslí co chce, ale už dlouho jsem neviděla tak originální umění). Pro mě jako mikrobiologa ještě perlička navrch použití rodového a druhového pojmenování. A co se týče samotného problému, snaha autorky se mě dotkla a přála bych si aby ovlivnila nejen mě, ale mnohem větší publikum.