Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce přehled
Richard Lein
Kniha je přelomovým pokusem odstranit účelové mýty o první světové válce přetrvávající celé století. Co bylo jejich jádrem? Na rakouské straně snaha obviňovat české vojáky z nespolehlivosti a věrolomnosti, aby se zamezilo politickým koncesím českému národu, na straně české snaha dokázat Dohodovým mocnostem, že Češi stojí v drtivé většině proti Rakousku, a proto si zaslouží být podpořeni v otázce vzniku samostatného českého státu. Myslet si však, že český národ se dělil buď na Švejky, nebo legionáře, vůbec neodpovídá realitě. Autor sám píše: „V obou případech zůstalo faktem, že do c. a k. armády bylo povoláno hodně přes milion Čechů a většinou zcela nepovšimnuti v ní konali svou služební povinnost až do konce války.“... celý text
Literatura faktu Historie Vojenství
Vydáno: 2018 , AcademiaOriginální název:
Pflichterfüllung oder Hochverrat? Die tschechischen Soldaten Österreich-Ungarns im Ersten Weltkrieg, 2011
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Richard Lein - dokázal něco co už tu mělo být dávno. Objektivní pohled. Povinně zařadit jako učivo do dějepisu.
Velmi dobrá kniha pro toho kdo se opravdu zajímá o českou historii. Autor objektivně shromažďuje historická fakta a rozbijí přetrvávající mylný pohled na českého vojáka v c.k. uniformě, který dostál své přísahy. Neustále opakovaní lživých tvrzení se pravdou nestává a to je dobře. Blahopřeji pane Leine...
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce v seznamech
v Přečtených | 10x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 8x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) Rakousko-Uhersko Československé legie fakta a mýty čeští vojáci v 1. světové válce rakousko-uherská armádaAutorovy knížky
2018 | Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce |
Kniha se zaměřuje na dvě válečné události a roli českých pluků v bitvě poblíž Zborova a bitvě u Zborova. Tyto dvě bitvy od sebe dělí nejen letopočet, ale i překvapivě místo. Jeden Zborov se nachází na Slovensku a druhý na dnešní Ukrajině.
V obou případech autor vyvrací zakořeněné a propagandou na obou stranách hojně využívané závěry o dezerci a vzdání se bez boje, českých pluků. V obou případech také seznámí čtenáře se situací na bojišti a to velice velice detailně. Snažil jsem se za pomoci mapy si udělat lepší představu o tom, jak bitvy probíhaly a zvláště v první bitvě u slovenského Zborova (bitva u Stebnícke Huty), se mi to zpočátku i dařilo. Jenže právě ona detailnost popisu situace s postavením a pohybem vojskových tělese, které jsou označovány zkratkami, jejich početními stavy a výzbrojí, stavy a druhy zbudovaných opevnění a počty jejich linií, dále pak na mapě chybějící, nebo možná i změněné, místopisné názvy, a v neposlední řadě časová náročnost tohoto způsobu čtení, kdy vlastně každá stránka je nabita informacemi a nutila mě tak nahlížet do mapa, tak dík tomu všemu jsem se pozvolna v té situaci začal ztrácet. V bitvě u Zborova (ukrajinského) jsem již toto nepraktikoval, ale právě bez nahlížení do map se tak tento popis stal poměrně unavujícím.
Prostě mi chyběla ona pečlivost a preciznost, kterou autor musel při nastudování a sestavování obrovského množství materiálů, pro tuto knihy mít.
Mnohem čtivější se tak pro mne staly závěry a zhodnocení obou bitev a také závěr celé knihy, kde jsem dočetl, sice tušené, ale zatím nikde mnou nečtené informace a některé samozřejmě zcela nové.
Kniha mi rozhodně pomohla nahlédnout do bojů Velké války z jiné strany, než jak jí zpracovávají osobní vzpomínky účastníků, nebo romány tomuto období věnované. Dále odhaluje paradoxy v naší historii ohledně účasti našich vojáků na obou stranách konfliktu s ohledem na další vývoj již samostatného Československa. Rovněž je to také pro mě další kamínek do mozaiky obrazu československý legií, který si postupně utvářím a snažím se z něho odfiltrovat onu mýtickou příměs. No v neposlední řadě je zde odhaleno, jak si historii dokáže propaganda náležitě upravit a vlastně ji i neustále upravuje a upravovat bude. Některé události a jejich zhodnocení a význam, dokážou zřejmě posoudit, bez legendárních a bájných příměsí, až studie zpracovaná z jistým časovým odstupem.
Čtyři hvězdy, kdy ta jedna dolů je spíš obrazem mé netrpělivosti při četbě, než aby odkazovala na kvalitu předložených informací.