Plující andělé, letící ryby přehled

Plující andělé, letící ryby
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108932/plujici-andele-letic-108932.jpg 4 7 7

Soubor povídek, v nichž autor vytvořil jedinečnou typologii českých exulantů a jejich osudů.

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Plující andělé, letící ryby. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

los
včera 5 z 5

Škvorecký v předmluvě vůbec nepřehání, když uvádí Vejvodovu sbírku 16 povídek o českých emigrantech zvoláním "ECCE SCRIPTOR!" - jsou to překvapivě výstižné popisy charakteru Čechů, kteří museli, byli donuceni nebo se sami rozhodli odejít po '68 na Západ; nejde ovšem o adoraci hrdinů, ba naopak - utrpení ani prohry ještě z nikoho neudělaly lepšího člověka: Vejvoda detailně zachycuje myšlenky a popisuje činy zbabělců, hlupáků, pošetilců, hochštaplerů, naivek, snílků...; věrohodně podává taky dětskou a ženskou perspektivu

Vejvodovy povídky jsou právě dnes neuvěřitelně aktuální = viz např. povídka "Sklenice chladného mléka" s úvahou o asimilaci vs. integraci v cizí kultuře: emigrant by měl vést s novým prostředím aktivní dialog, ne se pasivně přizpůsobovat, tedy integrovat, ale převzít z něj to pozitivní, a zároveň si ponechat dobré z toho, co si přinesl z domova


"Tváříme se tolerantně, ale každého, kdo nás nepochválí, nenávidíme. Urážíme se, když nám někdo vytkne provincionalismus, ale kamenujeme ty, kteří naši kulturu posunují za hranice rodného údolí. Ptáme se s oblibou cizinců: Co se vám tady u nás nelíbí? Ale když se někdo z nich ozve, voláme: A kdo je to vůbec? jakým právem? A když se mu tady nelíbí, ať jde!"
(Hra na pravdu)

Belbo
08.01.2024 5 z 5

Vejvoda je génius, má úžasný cit pro všednodenní detail, pro banalitu událostí a hlavně má pochopení pro člověka. Co je exil a kdy do něj vcházíme.


Liturgievpatek
07.12.2021 5 z 5

Být exulantem je těžké, sám o tom mnoho vím, i proto tuto knihu oceňuji. Schopnost autora vcítit se do nich naznačuje, že s mnoha lidmi žijícími za hranicemi hovořil o jejich pocitech. A jestli ne, je to genius.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

1974 - Cena Egona Hostovského


Kniha Plující andělé, letící ryby v seznamech

v Přečtených12x
v Mé knihovně5x
v Chystám se číst3x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)


Autorovy další knížky

Jaroslav Vejvoda
česká, 1940
1977  67%Osel aneb Splynutí
1990  89%Plující andělé, letící ryby
1991  75%Ptáci
2005  35%Smrtihlav v lázních
1995  0%Provdaná nevěsta