Počiatok všetkého: Nová história ľudstva (2023) | Databáze knih

Počiatok všetkého: Nová história ľudstva přehled

Počiatok všetkého: Nová história ľudstva
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515009/bmid_pociatok-vsetkeho-nova-historia-lud-nBu-515009.jpg 4 27 27

Na základe najnovších výskumov antropológ David Graeber a archeológ David Wengrow radikálne prehodnotili dejiny človeka od samých počiatkov po rozvoj poľnohospodárstva, vznik miest, štátov, demokracie a súčasného stavu a ukazujú, že dávni lovci a zberači, prapôvodné obyvateľstvo sveta, boli tvoriví a inteligentní jednotlivci s veľkým vplyvom na európske myslenie. Celé generácie ľudí pokladali našich vzdialených predkov za primitívnych a detinských – buď ich videli ako slobodných a nevinných, alebo násilných a bojovných. Vyspelá civilizácia môže podľa zaužívaných názorov vzniknúť iba za cenu obetovania prvotných slobôd alebo vďaka skroteniu najnižších pudov. Autori uvádzajú, že tieto teórie po prvý raz prezentovali v 18. storočí konzervatívni myslitelia ako reakciu na silnú kritiku európskej spoločnosti zo strany pôvodného domorodého obyvateľstva celého sveta a niektorých osvietenských intelektuálov. Opätovné preskúmanie tejto dialektiky má prekvapujúce dôsledky na súčasné vnímanie dejín ľudstva. Priekopnícky výskum v archeológii a antropológii prináša poznanie, že keď zložíme klapky z očí a budeme vnímať iba fakty, naša história nadobúda úplne iný rozmer. Ako naši predkovia trávili čas, ak 95 percent dňa nevenovali zháňaniu potravy, ako sme dodnes mylne verili? Ak nástup poľnohospodárstva a rozvoj miest neznamenal okamžitý nástup hierarchie a nadvlády, čo potom priniesol? Čo sa skutočne dialo v obdobiach, ktoré zvyčajne označujeme nálepkou „vznik štátov“? Odpovede na tieto otázky sú často neočakávané a naznačujú, že smerovanie ľudskej histórie je plné hravých odbočiek a križovatiek. Počiatok všetkého novátorsky pristupuje k chápaniu našej minulosti a ukazuje nové formy slobody a spôsoby organizácie spoločnosti. Je to monumentálna kniha impozantného a intelektuálneho rozsahu, ktorej vznik podnietila zvedavosť, morálna vízia a odvaha otvoriť oči.... celý text

Filozofie Historie Sociologie, společnost
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

The Dawn of Everything, 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Počiatok všetkého: Nová história ľudstva. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

Adam84
16.01.2025 4 z 5

Úsvit všeho jako nový pohled na historii, který by dle mého neměl nahradit ty stávající, ale spíš se k nim jen směle zařadit a to tak, aby byl vidět, protože jde o pohled nesmírně podnětný, často oprávněně kritický a pečlivě zpracovaný.

Ovšem jak i sami autoři poznamenali, sociální teorie bude vždy do velké míry zjednodušující. Takže ti co se jí zabývají, jsou nuceni vytvářet něco jako "iluzorní hru", aby mohli odhalit zákonitosti, které nemůžou vidět přímo a to platí i pro D. Graebera a D. Wengrowa . Jejich "iluzorní hra" je tvořena optikou dávného předka, který nám byl roven nejen z kognitivního, ale i z intelektuálního hlediska a byl schopný uvažovat o společnosti, kterou svobodně vytvářel nebo odmítal. Takže i přes četné důkazy budou pohledy autorů zaujaty a to převážně tam, kde není možné se opřít o písemné prameny, zde bude z mé strany vždy prostor pro pochyby.

Revolučnost knihy si tedy každý čtenář musí určit sám, já si komentář neodpustím ukončit větou, jež je v knize také obsažena:
"Tvoříme si vlastní historii, ale za podmínek, které jsme si sami nevybrali."

Kniholom
30.11.2024 5 z 5

Wow. Tato kniha je ještě mnohem, mnohem buřičštější, než uvádí anotace!! Pro mě osobně je to kniha zcela revoluční, a to jsem teprve v desetině. Je pravda, že sám k anarchismu tíhnu, ovšem to důkladné, vyargumentované potvrzení dlouholetého podezření, že vývoj lidstva vůbec neprobíhá (neprobíhal) tak, jak nás ve škole učili, tedy "od divochů k nám, civilizovaným", to je prostě něco. To je zjevení.


paulie87
18.09.2024 3 z 5

Kniha jistě stojí z přečtení. Přináší mnoho zajímavých informací, podává nový pohled na historii. Trochu se nemůžu ale zbavit dojmu, že autoři kritizují Hobbese a Roussea, ale sami si vysnili jistou verzi ušlechtilého divocha, byť jiného, než jakého popsal Jean-Jacques Rousseau. David Graeber je anarchista a je to z knihy prostě znát. Oba autoři nalezli hodně mezer v historii a za to jim patří dík. Nabourat dosavadní většinové názory a paradigmata vždy vědě jen prospěje. Jen mám malinko dojem (a je to dojem laika), že místo falzifikace svých teorií vyhledávalI argumenty, které jejich tvrzení podpořili. V historii se najde tolik věcí, které se hodí do té či oné teorie, takže kniha, která by vyzněla přesně opačně než jejich dílo, by se také měla o co opřít. Nevím, jestli je možné mít komplexní společnosti bez hierarchie a centrálního vládnutí. Jistý si tím nejsem, ale díky autorům nad tím mohu přemýšlet a vidět to i z jejich úhlu pohledu. Zemědělství nebylo žádná revoluce, ale postupný přechod s občasnými odklony zpět a že města vznikla ještě před zemědělstvím, za tohle sestřelení klišé si kniha zaslouží rozhodně pochválit.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Počiatok všetkého: Nová história ľudstva v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených32x
v Doporučených3x
v Mé knihovně50x
v Chystám se číst131x