Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením přehled
Tony Osgood
Kniha Tonyho Osgooda, britského odborníka na problematiku podpory lidí s intelektovým postižením a chováním náročným na péči, je založena na přístupu podpory pozitivního chování (Positive Behaviour Support, angl. zkratka PBS). Podpora pozitivního chování je komplexní soubor strategií zaměřený na člověka a jeho důstojnost, zdůrazňuje také nutnost zachovat jeho individualitu. Usiluje o zlepšování kvality života a předchází krizovým situacím, a snižuje tak výskyt náročného chování u dětí a dospělých s hlubším intelektovým nebo vývojovým postižením, včetně autismu. Náročné chování je určitou formou komunikace, která nemůže probíhat standardním způsobem. Osgood nabízí řadu strategií a praktických návodů, jak porozumět projevům a příčinám tohoto chování a jak umožnit lidem s intelektovým postižením či autismem žít důstojný a naplněný život. Předkládá čtenáři možnosti a postupy pro různé situace, ať už ve škole, v prostředí sociálních služeb, či v rodině. Každá kapitola obsahuje shrnutí v podobě hlavních myšlenek nebo otázky k diskuzi. Hlavním cílem této knihy je zlepšit kvalitu života všech zúčastněných, jak osob, které podporu potřebují, tak těch, kteří jim ji poskytují: pečovatelů i rodičů.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika Vzdělávání, školství
Vydáno: 2023 , PortálOriginální název:
Supporting Positive Behaviour in Intellectual Disabilities and Autism: Practical Strategies for Addressing Challenging Behaviour, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 2x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
„K podobnému chování nedochází, pokud se nenajde někdo, kdo by se tak choval“ … jako vážně? Tak tahle moudra nechť si autor vetkne za klobouk. A že jich v knize pár podobných bylo. Vzhledem k tomu, že doma jednoho „provozovatele“ problémového chování máme, chtěla jsem se trošku dovzdělat a zkusit nové tipy a triky opěvovaného autora. Bohužel se mi jich moc nedostalo. Spousta rad je v českých podmínkách nerealizovatelná (ať už doma či ve speciálních zařízeních), ať už v důsledku nedostatku personálu či financí.
Uznávám, že občas může stačit maličká změna prostředí a mohou nastat velké pozitivní změny v chování. A také že v rodině i zařízeních je občas nutné se zamyslet, jak zkusit dělat věci jinak, aby byly spokojenější obě strany – ta opečovávaná i ta pečující. Jinak na mě ale text působí tak, jako že se dvacet zdravých a (relativně) normálně myslících osob má přizpůsobit jednomu klientovi (nemocnému, postiženému, jinakému … dosaďte dle libosti), aby ten jeden tolik nevyváděl. A zavání mi to tyranií menšiny, která v západní společnosti vesele zapustila kořínky.
Klienta ruší televize, ale odmítá se z pokoje vzdálit … takže se celá rodina přestane dívat na televizi
Na okně nesmí být mříže, protože to je omezení osobní svobody … co na tom, že od teď se celá rodina musí střídat ve službě u okna, aby z něj klient nevypadl.
Hází jídlem kolem sebe, zmatlá veškeré své okolí … ale jídlo mu v té chvíli odebrat nesmíte, protože na jídlo má právo…
A tak dál, a tak dál, a tak dál …
Pro někoho možná bude kniha přínosem, já musím hledat dál.