Podzemní Praha přehled
Vladimír Vojíř
V publikaci doprovázené dokumentárními fotografiemi zúročuje autor svou mnohaletou praxi speleologa provádějícího průzkum a sanaci pražských podzemních prostor. Kniha přibližuje čtenáři rozmanitost pražských podzemních objektů. Autor se snaží rozptýlit některé mylné představy, které se v řadách široké veřejnosti ustálily. Nejedná se o systematický popis podzemí, ale o informace o prostorách, které autor osobně prozkoumal. Je zde například představen kryt na Hadovce, kryt ministra Moravce pod Fürstenberským palácem, dále kryty na Letné, v Šárce, pod ruskou ambasádou aj. Můžeme se seznámit s některými prostorami podzemí Pražského hradu, s Hradním vodovodem, Rudolfovou štolou, několika sklepy na Starém Městě atp.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Podzemní Praha. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Podzemní Praha v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Mé knihovně | 2x |
v Chystám se číst | 1x |
Autorovy další knížky
2007 | Podzemní Praha |
1973 | Dolný vrch - I. etapová zpráva o speleologickém výzkumu |
Jde o souhrn výzkumů zakladatele Speleologického klubu Praha, jeskyňáře a znalce pražského podzemí – Vladimíra Vojíře, který jej vydal vlastním nákladem. Publikace je jen malým náhledem do průzkumů a zážitků v podzemí, které autor prožil v mládí i později profesně.
Některé části vyšly už dřív v časopisu Stalagmit, kterým byl Vladimír odpovědným redaktorem, další část textu byla zveřejněna na webových stránkách Nautilus.cz, které už ale bohužel nejsou dostupné.
Jádro knížky tvoří závěry z výzkumů provedených na zakázku – např. krytu prezidenta republiky, štol pod Petřínem (kdysi se tu dokonce těžilo uhlí), vodovodních štol Pražského hradu, nebo odkrývání podzemních štol pod Strahovským klášterem. Velmi zajímavé jsou i autorovy vzpomínky na své badatelské začátky – v katakombách pod chrámem Panny Marie vítězné, nebo objev hotelu Díra.
Ostatní lokality jsou zde popsány hodně z rychlíku. Prosecké podzemí, nebo různé historické sklepy staré Prahy by si zasloužily větší prostor. Zaujala mě informace o největší pražské umělé jeskyni v hotelu Adria, kde byly nainstalovány krápníky z Moravského krasu a Slovenských jeskyní.
Knížka občas kritizuje nepřesné informace z další literatury o podzemí (např. od V. Cílka), nebo třeba o údajném ozáření radioaktivním odpadem jednoho člena ČSS v lomu Alkazar, které se svého času hodně propíralo v bulváru.
Součástí je i spousta unikátních fotek – barevných i černobílých, které jsou ale bohužel velmi nekvalitní. Za sebe mám problém se zveřejňováním fotografií pohřbených osob v různých kryptách, přijde mi to neetické a rozhodně ne pietní.