Poražení: Světová válka byla jen jedna přehled
Robert Gerwarth
V první světové válce nikdo nezvítězil a poraženi byli všichni. Jedenáctého listopadu 1918 sice západní spojenci slavili, původní mocné státy Německo, Rakousko-Uhersko a osmanská říše byly na kolenou a první světová válka skončila. Pro mnohé ale jen na pohled. Malé nástupnické státy postupně ovládla nejistota, vynořila se noční můra revolucí, pogromů a etnických konfliktů, které vedly k daleko hlubší devastaci kontinentu, než jaká zůstala po válečných bojích. V ruinách Evropy se probouzela hrozba v podobě fašismu a dalších extrémních myšlenek, které měly brzy triumfovat. Strhující drama let 1917-1923 v Evropě, jimž se Gerwarthova kniha věnuje, umožňuje pochopit koloběh násilí, který poznamenal celé století, jež se z odstupu stále více jeví jako nekončící konflikt s přechodnými pauzami, kdy bylo možné si vydechnout. Velké plátno, připomínající velkorysé syntézy Timothyho Snydera či Tonyho Judta, předkládá nesčetně témat a otázek, jež jsou i po stu letech překvapivě palčivé a živé. "Palčivá a názorná připomínka, že zdroje násilí panujícího po celé století lze stopovat zpět až ke katastrofálnímu konci první světové války." - Richard Overy, Literary Review "Poražení jsou výjimečná historická kniha." - Andrew Lynch, Sunday Post Business Mafazine "Příběh chaosu ovládajícího kontinent vede ke snazšímu pochopení, proč byl pořádek v Evropě ve třicátých letech tak přitažlivou myšlenkou…, proč jen málo válek končí smírem. jakmile společnost potlačí své instinktivní, kulturní a právní zásady vůči zabíjení, náprava je často těžká." - Max Hastings, The Sunday Times... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2018 , PasekaOriginální název:
The Vanquished: Why the First World War Failed to End, 1917-1923, 2016
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Poražení: Světová válka byla jen jedna. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Často mám pocit, že s přibývajícím množstvím přečtených knih člověk akorát zjišťuje, kolik toho vlastně neví. O této knize to platí dvojnásob. Věnuje se období, o kterém běžný člověk nic moc neví, nebo možná zná jen několik útržků, polopravd nebo národních mýtů a legend. Kniha čtenáře seznamuje s událostmi let 1917 – 1923, detailně popisuje dění v mocnostech „poražených“ v první světové válce. Politické boje, lokální revoluce, pokusy o puče, vznik krátkou dobu trvajících extrémistických státních útvarů, vzestupy a pády bolševismu, pozvolný vzestup nacionalismu, permanentní antisemitismus, to vše v souvislostech. Nelze neocenit enormní znalosti autora. Fascinující byl zejména pohled na vznikající a zase velmi rychle zanikající obskurní státní útvary, metastáze bolševické revoluce v Rusku, např. Bavorská sovětská republika, Maďarská sovětská republika, Sovětská republika Limerick v Irsku, apod. Nelze si též nevšimnout neustálého a převažujícího antisemitismu ve východní Evropě. Text se čte relativně dobře, byť provázanost událostí je složitá a jejich sledování vyžaduje nemalou pozornost. Objektivitu a faktografickou přesnost autora nedokážu posoudit, o této době toho vím stále velmi málo. Místy jsem si v množství událostí připadal doslova ztracen. Ke konci se situace naštěstí vyjasňuje.
Několik poznámek na závěr.
Myslím, že by se měla redefinovat politická levice a pravice, dnes to stejně slouží pouze k jitření politické identity, v konečném důsledku jde o postoj ke svobodě jednotlivce, individualita vs. kolektivismus. Všichni „pravicoví“ diktátoři začínali jako levičáci / komunisti. Hitler byl v r. 1919 člen vojenské rady Bavorské sovětské republiky, Mussolini do roku 1914 člen socialistické strany Itálie. Souvislost je víc než zřejmá.
Kniha ukazuje, že liberální demokracie, v okamžiku, kdy v nich vznikne nádor extrémismu, si s tímto extrémismem vůbec neumí poradit. Vlastní principy liberální demokracie ve své podstatě podporují usazování a rozšiřování extrémismu, doslova jako rakovina živená tělem nemocného.
Kniha mi pravděpodobně nedala tolik, kolik mohla, kdybych o dané době věděl víc. V podstatě vše uvedené pro mě bylo nové. Na druhou stranu, někde se začít musí. Knihu pravděpodobně ocení spíš čtenáři již nějak seznámení popisovanými historickými událostmi. Jinak je kniha samozřejmě velmi podmětná a hodnotná, obsahuje obrovské množství faktů a dokazuje, jak nesmírně složitý a propletený byl poválečný vývoj. Jen pro představu, téměř polovinu knihy tvoří poznámkový aparát a odkazy na související / citovanou literaturu. Času stráveného čtením rozhodně nelituji, otevřely se mi nové obzory.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Poražení: Světová válka byla jen jedna v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 31x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 18x |
v Chystám se číst | 36x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) 20. století dějiny Evropy poválečná doba meziválečné období (1918-1938)
Autorovy další knížky
2012 | Reinhard Heydrich - Hitlerův kat |
2018 | Poražení: Světová válka byla jen jedna |
Středně rozsáhlé dílo - cca 250 stran, dalších 200 stran jsou přílohy a rejstříky - podrobně rozebírá závěr první světové války a následné dění v jednotlivých zemích (VB, Francie, Německo, Rusko, Rakousko-Uhersko, Balkán, Osmanská říše a další) z kterého rezultovala další nám známá historie. Ačkoliv jde o období jen 100 let vzdálené a někteří lidé v té době narození ještě žijí, zjistil jsem jak málo o této době víme, co vše během třech čtyř generací bylo zapomenuto, ačkoliv tyto věci stály na počátku věcí nám dnes důvěrně známých..... My Češi se tedy samozřejmě zaobíráme hlavně vznikem Československa případně legiemi, u nás vzdělávaných v minulém režimu vytanou z paměti i některé události kolem ruské revoluce nebo jména jako Rosa Luxemburková či Karl Liebknecht - jsou to jen střípky z tehdejšího dění . O spoustě věcí popsaných v knize jsem slyšel poprvé a udivily mně i jako celkem orientovaného amatérského historika. Autor je Němec , spolupracoval na knize s odborníky po celé Evropě a světě, jeho kniha je velmi vyvážená a profesionální, národnostně a jakkoliv nezaujatá. Samozřejmě jsem se při (zatím prvním, zběžném ) čtení zaměřil i na pasáže týkající se Československa a i tady jsem si pár věcí doplnil- zločiny legionářů a podobně .