Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi přehled

Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298102/bmid_posekej-si-ten-travnik-nejsou-videt-NMX-298102.jpeg 4 16 16

Tak jsem již zpátky v Kolumbii, třicet hodin čtyřmi různými autobusy z Quita až do Medellínu. Policejní kontroly hledají drogy a zbraně, po zuby ozbrojené motohlídky vyhledávají ozbrojence, ukrutné vedro, jedna hořící pneumatika, a tedy tříhodinové zpoždění… Rovněž nádherná příroda plná gigantických skalisek, vulkánů, jezírek a horské džungle. A báječní, milí lidé na cestě. Zkrátka: typické cestování po Jižní Americe. :-) Tak nějak vypadají e-maily ze země magického realismu od kamaráda, bluesmana „Matea“ Ptaszka. Jako školák objevil v knihovně svého táty knihu o válečných fotografech a od té doby snil o cestě do zemí, kde se něco děje a kde je to horké. Jeho sen tiše ustoupil do pozadí v době, kdy Matěj slavil úspěchy jako uznávaný hráč na foukací harmoniku a bluesový zpěvák, a s pochopením a trpělivostí dál čekal, až se Matěj stane nositelem prestižního světového ocenění pro hráče na foukací harmoniku, napíše oblíbenou učebnici hry na harmoniku, natočí několik úspěšných alb a po létech hraní v duu Ptaszek & Beňa se stane i leaderem vlastní kapely Dobré ráno blues band. Ale pak se sen razantně přihlásil o slovo. V roce 2015 opustil Matěj naše i zahraniční jeviště bluesových klubů a kulturáků a namířil si to se svojí paní do Jižní Ameriky. Svoje zkušenosti a zážitky z prvních měsíců shrnul do knihy o této „Amééérice“: svým nadšeným, vlídným a typicky necestovatelským způsobem nám přibližuje Mexiko, Guatemalu, Nikaraguu, Salvador, Ekvádor a Kolumbii, jak je poznal na vlastní kůži. Země s pro nás drsným podnebím, občas děsivou historií, ale plné skvělých lidí, kteří se každý den perou o život v podmínkách, v nichž by málokdo z nás obstál. A co na to oni? Usmívají se. Nezlomní lidé s velkým srdcem. Vítejte v Latinské Americe!... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (8)

TwoFace
19.03.2021 4 z 5

Čtivě napsané, hezké fotky, konec knihy už ale ztrácí náboj. Za přečtení ale určitě stojí!

PeterBahn
08.06.2020 4 z 5

Děkuji autorovi za knihu, přiblížila mi kout zeměkoule, který jsem nikdy nenavštívil a asi ani nenavštívím. Příjemné prolnutí krás navštívených krajin s krásou tamních lidí. A bohužel taky s hrůzou která se děla a stále ještě děje v těchto částech světa.


Nifredil
30.09.2019 3 z 5

Matěj Ptaszek je vynikající vypravěč s nádhernou obrazotvorností ovlivněnou studiem fotografie. Popisy zemí Jižní Ameriky doslova fotografuje, jednotlivé odstavce jsou jako snímky do úžasně barevného, láskyplného alba. Knížka je úžasná hlavně v pasážích, kde Ptaszek popisuje uměleckou komunitu muzikantů, koncerty nebo cokoli spojeného s uměleckou tvorbou. Skvělé jsou také postřehy o životě obyčejných lid spojené s historickými událostmi. Nabité fakty valí se vyprávění v jihoamerickém temperamentním rytmu. A právě ten temperament je i kámenem úrazu knihy. Je převeliká škoda, že knize nebyla věnována větší péče odborného redaktora. Rozdělení vyprávění na kratší kapitoly a důsledná práce s odstavci by umožnila plynulejší čtení a umocnial zážitek z knihy. Takto je těžké někdy udržet tempo s autorem a čtenář se záhy ztratí v až hrabalovském pábení o Jižní Americe. Jen z toho důvodu, že Ptaszeck je opravdu vnímavý pozorovatel a skvělý vypravěč není z knihy opravdu jeden velký zmatek. Škoda, že někdy je pak kniha právě z důvodu absence práce redaktora vlastně proud vzpomínek bez přestávek, bez logického dělení na smysluplnné celky, ve kterém se čtenář ztratí. Právě proto dávám nakonec tři hvězdy, přestože by si kniha zasloužila daleko lepší hodnocení. I já jsem v tom dravém proudu vyprávění málem zabloudila.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených19x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených1x
v Mé knihovně3x
v Chystám se číst12x
v Chci si koupit4x
v dalších seznamech1x