Poselství ducha přehled
* antologie , Karel starší ze Žerotína , Jan z Rabštejna , Bohuslav Hasištejnský , Viktorin Kornel ze Všehrd
V českém překladu uvádí výbor ukázky z latinských prozaických prací a listů známých i méně známých českých humanistů z let 1459–1621. Vedle prvního úplného překladu Dialogu Jana z Rabštejna, filozofického traktátu O lidské ubohosti od Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, výňatku z deníku Šimona Proxena a úryvku z Martinidova popisu Prahy zde najdeme listy Viktorina ze Všehrd, Václava Píseckého, Martina Kuthena, Karla Staršího ze Žerotína a dalších, které umožňují lepší pochopení doby, v níž vznikly, a seznamují s názory pisatelů na tehdejší aktuální otázky.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Poselství ducha. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Poselství ducha v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 2x |
v Chci si koupit | 2x |
[podrobněji v recenzi] Výborně sestavená antologie z latinských listů, případně i jiných děl, českých autorů. Skvěle se hodí k poznání mentality humanistů a jejich stylu. Je tu několik pozoruhodných postřehů (Hasištejn o královském dvoru) a vynikajících myšlenek, jeden vtip a mnoho pasáží poučných, legračních (pubertální excesy hraběte Julia a zoufalství jeho vychovatele Proxena), či dokonce dojemných (listy Karla ze Žerotína).
* „Každému je totiž vrozena jakási touha poznávat to, co se přihodilo před námi ve světě, především však to, co se přihodilo ať doma, ať za hranicemi našim lidem, kteří nám vybudovali naši vlast. Dále pak, jak velké potěšení a prospěch máme v životě, když se z těšíme z překrásného divadla tohoto světa, z nebe, hvězd, prvků, rostlin, našich těl a duší, které jsou obrazem božím a v nichž jsou vštípena semena umění a ctností.“ (Petr Codicillus)
* „Kdo nedbá o její (tj. vlasti) poznání, toho zplodil hrozivý Kavkaz a odkojily horské tygřice.“ (týž)
* „Kdyby se mohlo vypátrat něco řeckého, co snad této době je zakryto plísní a prachem, „pozvednu hlavu ke hvězdám“ a budu se domnívat, že jsem se stal z komára slonem." (Hasištejn)
* „Myslil jsem, že jsi serifská žába, ale teď vím, žes straka.“ (týž Konradu Celtovi, který mu ukradl dílo)
* V Itálii „ neučí (…) antické, to jest čistší a uhlazené filosofii, nýbrž naší, to jest barbarské, která není ničím méně než pravou filosofií.“ (Václav Písecký)