Posvícení v rudých tmách přehled

Posvícení v rudých tmách
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105892/bmid_posviceni-v-rudych-tmach-yKC-105892.jpg 5 3 3

Autoři řady publikací o současném Tibetu zde podrobně seznamují čtenáře s křížovou cestou, jíž byl nucen nastoupit tibetský lid v průběhu téměř celého 20. století. Od rozpadu Číny a Prohlášení tibetské nezávislosti, přes idylické dny na konci války až po nastolení maoismu v Čínské lidové republice a následné hrůzy okupace. Kniha nabízí řadu méně známých či zapomínaných skutečností z diplomatického i partyzánského boje tibetského lidu za sebeurčení a samostatnost : fundované rozbory francouzského právníka a bojovníka za lidská práva, historické reminiscence, rozhovory s dalajlámou, jeho bratrem, s bývalým čínským politickým vězněm Harry Wu, který odhaluje pravdu o čínských pracovních táborech „laokaj“ a dokazuje, že tzv. čínský hospodářský zázrak stojí na otrocké práci politických vězňů i mnoha vězněných a vykořisťovaných národů, jakými jsou právě Tibeťané. Součástí publikace jsou i nekrácené významné dokumenty, ale i řada podrobností týkající se tibetské exilové vlády i života v okupovaném Tibetu.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

Cent mille éclairs dans la nuit, 1999


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Posvícení v rudých tmách. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

xulij01
03.07.2024 5 z 5

Opravdu drsné čtení, primárně se knížka zaměřuje na detailní rozbor genocidy Tibeťanů a jejich kultury. Kdybych vypíchnul nejdůležitější skutečnosti: ničení klášterů a chrámů, násilné přesidlování, sterilizace, vynucené potraty, pracovní tábory (skoro se dá říci spíše likvidační/převýchovné), likvidace těch, kteří nesouhlasí s počínštěním Tibetské náhorní plošiny. Děti sebrané rodičům a poslané na převýchovu do Číny, upřednostňování Číňanů před Tibeťany. Zachyceno je také ničení životního prostředí (odlesňování) a nadměrná těžba surovin, přičemž zisk z toho má víceméně jen Čína. Zhruba od stránky 146 jsou přílohy/doplňky, najdeme v nich mapy, sedmnáctibodovou smlouvu s Čínou, prohlášení o nezávislosti Tibetu, reakce stávajícího dalajlámy na Nobelovu cenu, strukturu tibetské exilové vlády atd.

Informací je v knížce opravdu hodně, kdo se zajímá o Tibet či porušování lidských práv, zklamán rozhodně nebude. Celkově bych hodnotil 90 %.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Posvícení v rudých tmách v seznamech

v Přečtených3x
ve Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst1x
v Chci si koupit1x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

Tibet Čína okupace Tibetu

Autoři knihy

Gilbert Collard
francouzská, 1948