Potupenie kríža přehled
Wolfgang Baumroth
Potupenie kríža je strhujúci apokalyptický román o tvrdom prenasledovaní Katolíckej cirkvi uprostred bezbrehého hedonizmu. Vznikol v roku 1928, teda v období medzi dvomi svetovými vojnami. Prináša pohľad na spoločnosť, v ktorej moc uchvátila ateistická svetová vláda, ktorá zakázala všetky náboženstvá. Kresťania sú prenasledovaní, kňazi likvidovaní. Napriek tomu Cirkev stojí pevne, veriaci neohrozene vyznávajú vieru v Boha, dokonca dochádza aj k dôsledným konverziám. I keď bola táto kniha napísaná pred osemdesiatimi ôsmimi rokmi, dodnes láka svojou sviežosťou, pútavosťou a aktuálnosťou. Ukazuje, aký vplyv môže mať bojový ateizmus na spoločnosť i na človeka, ak sa stratia všetky zábrany. Vyzdvihuje však krásu ľudského života, v ktorom dominuje neohrozenosť a vernosť ideálom... celý text
Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2016 , Spolok svätého Vojtecha (SSV)Originální název:
Scandalum crucis
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Potupenie kríža. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Potupenie kríža v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Knihotéce | 1x |
v Chci si koupit | 1x |
v dalších seznamech | 1x |
Moc zajímavá a neprávem zapomenutá knížka. Neuvěřitelně dokázala vystihnout atmosféru, v jaké přežívala církev za totality komunismu, tedy o padesát let později. Samozřejmě je trochu úsměvné, jakým způsobem si sci-fi autor před tím téměř stoletím představoval, ale nijak rušivé.
Za co jsem ale srazil jednu hvězdičku, to je přílišná orientace ateistů na antikřesťanskost. Pochopitelně něco takového jako ,,vlažného liberálního ateistu" v tehdejší době moc dobře neznali, ale že téměř všichni ateisté věnují polovinu svých konverzací úvahám, jak zničit zbytky křesťanství, to mi přijde jako velký nedostatek v psychologii díla. Taky zázraků tam mohlo být trochu míň, budí to pak dojem, jako by ve skutečném světě byla o zázraky nouze a museli bychom si je vymýšlet.