Pouť do Svaté země přehled
Josef Klánský , Edgara Klánská
Cestopis o návštěvě Izraele v roce 1985, kdy z politických důvodů bylo velmi složité tuto zemi navštívit. Kniha obsahuje 32 stran barevných a černobílých příloh.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pouť do Svaté země. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Pouť do Svaté země v seznamech
v Přečtených | 6x |
v Knihotéce | 9x |
Tak toto byla vůbec první kniha o Izraeli, kterou jsem kdy četla, v době, kdy jsem neměla tušení, že zde jednou zakotvim.
Josef Klansky a jeho žena Edgara navštívili Svatou zemi v roce 1985 - v době, kdy bylo ještě velmi obtížné, ne-li nemožné vyjet kamkoliv mimo socialistický tábor. Naši cestovatelé si napred museli vyřídit vízum do Rakouska, poté na ambasádě ve Vídni požádat o izraelská víza, spolehnout se na přátelé, že jim zařídí letenky, ale hlavně si pohlídat, aby po izraelském vizu nezůstala v pasech ČSSR sebemenší stopa. Dnes neuvěřitelná představa.
V roce 1990 byly diplomatické styky mezi ČSFR a Izraelem obnoveny. V té době se vypravili do Izraele znovu.
Kniha je velice pěkně napsána, mimo poznávání této malé země je velmi zajímavé srovnávat život zde tehdy a dnes.
Ve dnech, kdy tato kniha šla do tisku, vypukla operace Pouštní bouře a Izrael se díky irackemu diktátorovi opět ocitl v přímém ohrožení......
Z dopisu přátel : " Už od 2 srpna, od okupace Kuvajtu, vladla u nás vysoká pohotovost a nikdo nebral na lehkou váhu hrozby šíleného diktátora, že nás chce zničit, utopit v moři krve, totálně zlikvidovat. Bali jsme se, přirozeně, moc jsme se báli, ale méně než ti, kteří nezažili válku v Evropě..... "
" O několik dní později byl Saddam Husajn poražen a irácká armáda rozprasena. Nevyřešené problémy však zůstaly...... "
Nejvíce se mi líbila kapitola o návštěvě Jeruzaléma.
"Zdaleka se zde ještě nenaplnilo proroctví proroka Izajáše, že národ nepozvedne meč proti národu a meče budou překovany v radlice...... To se nezměnilo ani po osmatřiceti letech.